Головна Інформація для учасників АТО та вимушених переселенців Цивільний захист та безпека життєдіяльності населення


Соціально-психологічна підтримка військовослужбовців-учасників АТО та членів їх сімей
Медичні заклади Миколаївської області, які надають допомогу військовослужбовцям-учасникам АТО

  ПАМ’ЯТКА УЧАСНИКАМ АТО. Права, обов’язки та гарантії соціального захисту
Формат: RAR | Добавлен: 23/08/2020 17:03:42
4461Kb Скачать скачать
  Звернення Головної військової прокуратури до військовослужбовців, які самовільно залишили місце служби
Формат: DOC | Добавлен: 23/08/2020 17:03:33
1673Kb Скачать скачать
  Порядок передачі земельних ділянок державної або комунальної власності у власність учасникам АТО
Формат: PDF | Добавлен: 23/08/2020 17:03:41
242Kb Скачать скачать
  Інформаційна карта щодо процедури взяття на квартирний (кооперативний) облік
Формат: DOC | Добавлен: 23/08/2020 17:03:41
34Kb Скачать скачать
  ДОРОЖНЯ КАРТА щодо протезування (ортезування) учасника АТО виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні
Формат: DOC | Добавлен: 23/08/2020 17:03:41
82Kb Скачать скачать
  Дорожня карта учасникам антитерористичної операції для вирішення деяких питань соціального захисту, зокрема забезпечення психологічною реабілітацією
Формат: DOC | Добавлен: 23/08/2020 17:03:41
41Kb Скачать скачать
  ДОРОЖНЯ КАРТА щодо забезпечення санаторно-курортним лікуванням учасників антитерористичної операції
Формат: DOC | Добавлен: 23/08/2020 17:03:41
52Kb Скачать скачать
  ДОРОЖНЯ КАРТА учасникам АТО для вирішення деяких питань соціального захисту, зокрема забезпечення соціальною та професійною адаптацією
Формат: DOC | Добавлен: 23/08/2020 17:03:40
41Kb Скачать скачать
  СПИСОК працівників Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції
Формат: DOCX | Добавлен: 23/08/2020 17:03:40
17Kb Скачать скачать
  Шановні захисники Батьківщини! ДП «Санаторій «Новомосковський» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» гостинно запрошує Вас та членів Ваших родин на безкоштовний відпочинок і оздоровлення
Формат: DOC | Добавлен: 23/08/2020 17:03:30
461Kb Скачать скачать
  Пільги та гарантії мобілізованих
Формат: DOC | Добавлен: 23/08/2020 17:03:39
51Kb Скачать скачать
  № 98 від 22.05.2015 «Про заходи щодо допомоги, реабілітації та адаптації демобілізованих військовослужбовців-учасників АТО в Арбузинському районі»
Формат: RAR | Добавлен: 23/08/2020 17:03:37
14Kb Скачать скачать
  ДОВІДНИК демобілізованого учасника антитерористичної операції
Формат: RAR | Добавлен: 23/08/2020 17:03:36
1426Kb Скачать скачать

САНАТОРНО-КУРОРТНЕ ЛІКУВАННЯ : ПУТІВКИ УЧАСНИМ АТО

 Урядом ухвалено Порядок забезпечення постраждалих учасників анти терористичної операції санаторно-курортним лікуванням (постанова Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 р. № 200).

·         Для отримання путівки в цьому році необхідно:

o        стати на облік до управління соціального захисту населення ;

o        подати наступні документи:

  1. заяву;
  2. медичну довідку лікувальної установи за формою № 070/0;
  3. копію посвідчення учасника бойових дій або інваліді війни;
  4. документ, що підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Таким документом може бути один із нижчезазначених ( оригінал або його копія):

 - наказ Антитерористичного центру при Службі безпеки України або інший документ, який підтверджує залучення особи до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення;

 - довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, згідно з додатком 1 або 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітету та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в анти терористичній операції, забезпечення її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р.№ 413;

 - рішення відомчої (або міжвідомчої) комісії про встановлення особи статусу учасника бойових дій, як такій, що захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення;

 - довідка про обставини травми (для осіб, які отримали поранення внаслідок бойових дій в районі проведення антитерористичної операції);

 - витяг із протоколу засідання військово-лікарської комісії про встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця (для осіб, яким встановлено інвалідність).

·         Куди звертатись:

до управління праці та соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій та виконавчих органів міських рад за:

1.зареєстрованим місцем проживання;

2. фактичним місцем проживання відповідно до довідки про взяття на облік (для осіб, що переселилися з тимчасово окупованої території).

·         Безкоштовними путівками на санаторно-курортне лікування забезпечуються:

o        Інваліди війни з числа учасників антитерористичної операції;

o        Учасники бойових дій, які безпосередньо брали участь під час проведення антитерористичної операції.

  ПЕРЕЛІК САНАТОРНО – КРОРТНИХ ЗАКЛАДІВ
Формат: DOC | Добавлен: 23/08/2020 17:03:39
63Kb Скачать скачать

Військовослужбовці, які беруть участь в АТО та призвані під час мобілізації, мають право на ряд пільг і державних соціальних гарантій.

• Збереження місця роботи (посади), середнього заробітку на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності.

За громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, до 18 місяців, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності. У разі продовження працівником  військової служби після демобілізації за контрактом за ним зберігається робоче місце, посада та компенсуватиметься з бюджету середній заробіток на підприємстві, у якому він працював. Тривалість такої компенсації не може перевищувати строку укладеного контракту.

Однак, призов або мобілізація власника –  фізичної особи під час особливого періоду може служити підставою для розірвання власником без згоди профспілкової організації з працівником трудового договору, укладеного на невизначений строк, а також строкового трудовий договір до закінчення строку його чинності (п.10 ст.40, ст.43-1 КЗпПУ).

• Педагогічним працівникам з повною вищою освітою, основним місцем роботи яких є загальноосвітні навчальні заклади, за умови повного навантаження на займаній посаді, - на весь період їх роботи за спеціальністю. законом також надано відстрочку від призову на строкову військову службу для продовження професійної діяльності

• Державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців не припиняється.

Збережено право на підприємницьку діяльність для приватних підприємців, при їх призові на військову службу під час мобілізації. При цьому державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців не припиняється.

• Гарантії щодо існуючих зобов’язань.

Військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються.

• Право на продовження отримання пенсії пенсіонерам. 

У разі призову з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію виплата пенсій на час такої служби не припиняється.

• Пільги для само зайнятих осіб.

Самозайняті особи (фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV Податкового кодексу України, а також звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розділу XIV зазначеного Кодексу. Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. 

Якщо самозайнята особа, призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, то обов’язок з нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб з таких виплат на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа. Податок на доходи фізичних осіб, що був нарахований та утриманий уповноваженою особою з таких виплат фізичним особам, сплачується до бюджету демобілізованою самозайнятою особою протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій. При цьому демобілізована самозайнята особа у заяві зазначає дані про суми нарахованого та утриманого уповноваженою особою податку з найманих працівників протягом строку військової служби самозайнятої особи.

• Грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації.

Військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, грошове забезпечення виплачується в порядку та розмірах, установлених для осіб офіцерського складу, осіб рядового сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом відповідно до Постанови КМУ від 09.04.2014 № 111.

• Нараховується одноразова грошова допомоги на день демобілізації.

Військовослужбовцям, які були призвані на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією та звільняються із служби після прийняття рішення про демобілізацію (крім військовослужбовців строкової військової служби), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 4 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менш як 25 відсотків місячного грошового забезпечення.

Військовослужбовцям виплата допомоги здійснюється за період служби за призовом у зв’язку з мобілізацією з дня їх призову на службу без урахування періоду попередньої військової служби, на якій вони перебували у мирний час, за винятком тих осіб, які у разі звільнення з військової служби у мирний час не набули права на отримання грошової допомоги.

Розмір допомоги обчислюється з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей”.

• Надання військовослужбовцям що брали участь в АТО статусу учасника бойових дій.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення визначено Постановою КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413.

• Надання права на отримання позачергових військових звань.

Указом Президента України від 19.05.2014 № 480/2014 «Про заохочення військовослужбовців – часників антитерористичної операції» дозволено Міністерству оборони України, Головному управлінню Національної гвардії України, Службі безпеки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управлінню державної охорони України під час проведення антитерористичної операції присвоювати в порядку заохочення військовослужбовцям — учасникам антитерористичної соціальних гарантій операції чергові військові звання до полковника (капітана 1 рангу) включно незалежно від займаної посади та строків вислуги у відповідному званні.

• Надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 100%.

Наказ МОУ від 19.05.2014 № 325 «Про внесення змін до наказу МОУ від 14.04.14 № 240» Передбачена надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (у відсотках посадового окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) військовослужбовцям що залучаються Антитерористичним центром та його координаційними групами при регіональних органах СБУ до проведення заходів щодо запобігання терористичним проявам та їх припинення, за період виконання ними спеціальних завдань, пов’язаних з антитерористичною діяльністю – 100%

• Винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати.

За безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об’єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об’єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць (Постанова КМУ від 04.06. 2014 р. № 158).

• Медичне забезпечення.

Згідно з Постановою ВРУ від 29.05.14 № 1286 -VII «Про забезпечення належним медичним обслуговуванням учасників бойових дій, які зазнали порань під час проведення антитерористичної операції (АТО) на Сході України 2014» Військовослужбовці Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції і зазнали поранень, контузій чи іншого ушкодження здоров’я, мають право на безоплатне медичне обслуговування (лікування, диспансеризацію, медичну реабілітацію та ін.) в клінічній лікарні «Феофанія» Державного управління справами». Медична допомога зазначеним особам надається закладами охорони здоров’я невідкладно.

• Право членів сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини на отримання пенсії у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї. З 1 січня поточного року запроваджено, що якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім’ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.

• Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Одноразова грошова допомога виплачується відповідно Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому Постановою КМУ від 25.12.13 № 975.

• Допомога в проведенні похорону і компенсація матеріальних витрат на ритуальні послуги та на спорудження пам’ятників.

Батькам та неповнолітнім дітям, а також дітям – інвалідам з дитинства (незалежно від їх віку) військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження військової служби, державою виплачується одноразова грошова компенсація в розмірі суми державного страхування військовослужбовців з урахуванням коефіцієнта індексації грошових доходів. У постанові КМУ від 22.05.2000 № 829 «Про грошове забезпечення військовослужбовців» визначено розмір допомоги: військовим формуванням, Державній спеціальній службі транспорту надавати сім’ям і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, допомогу в проведенні поховання і компенсувати матеріальні витрати на ритуальні послуги та спорудження надгробків у розмірі 500 гривень.

 

***

  Постанова КМУ від 4 березня 2015 р. N 105 "Про затвердження Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період"
Формат: DOC | Добавлен: 23/08/2020 17:03:36
68Kb Скачать скачать

 

Щодо планування заходів для демобілізованих військовослужбовців

 

Президент України Петро Порошенко наголошує на важливості підтримки демобілізованих військовослужбовців-учасників АТО, після їх повернення до мирного життя.

«Маємо створити всі умови для українських героїв», - сказав Глава держави під час наради з главами обласних державних адміністрацій.

Він нагадав, що відповідно до Указу Президента від 14 січня поточного року про часткову мобілізацію, демобілізації у період з 18 березня по 1 травня підлягають звільненню 35 тисяч 300 військовослужбовців.

В першу чергу Петро Порошенко звернув увагу на питання реєстрації та видачі посвідчень учасників АТО.

Президент також звернув увагу присутніх на питання повного або часткового звільнення героїв АТО від сплати комунальних послуг, забезпечення їх земельними ділянками.

Окремо Глава держави акцентував на врегулюванні погашення фінансових зобов'язань учасників АТО. На його переконання, банківські установи мають піти на зустріч військовослужбовцям-учасникам АТО у вирішенні цих питань. «Там, де є питання зі сплатою, необхідно реструктуризувати кредити, знайти порозуміння з банківськими установами. Не може бути мови про нарахування пені та штрафів», - сказав Петро Порошенко.

Не залишилося поза увагою і питання повернення на попереднє місце роботи військових. «Це питання і обласних адміністрацій, і прокурорського нагляду, щоб не було порушено законні права громадян, коли вони повернулися і їм відмовляють у поверненні на попереднє місце роботи», - наголосив Президент.

На переконання Глави держави, демобілізовані військовослужбовці, що захищали територіальну цілісність та суверенітет України, мають стати і активними учасниками місцевого самоврядування. «Маємо відкрити соціальні ліфти для тих, хто прийняв рішення іти в політику для того, щоб політика оновилася, наприклад під час місцевих виборів. Це дуже важлива справа. Впевнений в тому, що якість місцевої політики значно зросте», - сказав Петро Порошенко.

В свій час, заступник голови Миколаївської облдержадміністрації Оксана Янішевська, зазначила, що велика кількість військовослужбовців вже незабаром повернеться до Миколаївщини. Демобілізовані військовослужбовці потребують допомоги та реабілітації. На сьогоднішній день вже є багато напрацювань. Мова йде не лише про фізичну реабілітацію, а й психологічну реабілітацію, соціалізацію і залучення до діяльності – це і спортивні заходи, і культурно-масові. Це та увага, яку ми маємо приділити всім, хто повернеться з зони АТО.

Вона розповіла про три основні напрямки медико-психологічної реабілітації військовослужбовців. Так, на базі обласного госпіталю інвалідів  війни створюється реабілітаційний центр на 20 ліжко-місць.

Друге важливе питання – психологічна і психіатрична допомога військовослужбовцям. Оксана Янішевська повідомила, що разом з волонтерською службою Кризової психологічної допомоги знайдено декілька кабінетів для надання індивідуальних психологічних консультацій військовим та їх родинам. Зараз оформлюються документи, щоб психологи могли безперешкодно в них працювати.

Що ж стосується спортивних заходів, то визначають спортивні заклади, в яких військовослужбовці могли б безперешкодно та безоплатно тренуватися.

Третє питання – освіта та профорієнтація. Радою ректорів вже прийнято рішення про пільговий вступ демобілізованих військовослужбовців до вишів Миколаївщини, а також направлено відповідний лист Міністерству освіти та науки України.

Міністерство соціальної політики України: Роз’яснення про дії фахівців державної служби зайнятості у разі призову зареєстрованих безробітних на військову службу під час мобілізації 

Відповідно до Закону України від 14.01.2015 №15 «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію», що набрав чинності 20.01.2015, та норм законів України «Про військовий обов’язок та військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Міністерством оборони України організовується та проводиться мобілізація військовозобов’язаних.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» визначено, що одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про зайнятись населення» (далі Закон) до зайнятого населення належать в тому числі особи, які проходять військову службу.

Статтею 45 Закону передбачено, що реєстрація безробітного у службі зайнятості припиняється, зокрема, у разі зайнятості особи.

У разі призову зареєстрованого безробітного на військову службу під час мобілізації, він не може виконувати свої обов’язки, визначені частиною другою статті 44 Закону, а саме, здійснювати активний пошук роботи, відвідувати центр зайнятості, в якому він зареєстрований, у визначений і погоджений з ним час, тощо.

При наданні зареєстрованим безробітним відповідних документів. (мобілізаційних розпоряджень, повісток або розпоряджень військових комісаріатів), виданих військовими комісаріатами відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», центром зайнятості приймається рішення про припинення реєстрації безробітного в центрі зайнятості та припинення йому виплати допомоги по безробіттю, відповідно до чинного законодавства про зайнятість та загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2015 № 111 «Питання грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період» встановлено, що військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період виплачується грошове забезпечення. Відповідно до статті 4 Закону України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» військовослужбовці є платниками єдиного внеску, а отже є застрахованими особами в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, в тому числі на випадок безробіття.

Після закінчення проходження військової служби громадянин у разі потреби має право знову звернутися до центру зайнятості та отримати статус безробітного.

При цьому рішення про призначення виплати допомоги по безробіттю та визначення її розміру буде прийматися з урахуванням періоду служби та розміру грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства.

Роз'яснення, стосовно збереження середнього заробітку на підприємстві за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації

Відповідно до ч.2 ст. 39 Закону України від 27.03.2014 № 1169-VII «Про військовий обов'язок і військову службу» за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності, місце навчання у навчальному закладі незалежно від підпорядкування та форми власності та незалежно від форми навчання.

За громадянами України, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності, місце навчання у навчальному закладі незалежно від підпорядкування та форми власності та незалежно від форми навчання більше ніж на один рік ( в редакції Закону № 116-VIII від 15.01.2015).

Також, гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків, у тому числі призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, встановлені ст. 119 Кодексу законів про працю України (у редакції Закону України від 20.05.2014 №1275-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» та Закону України №116-VIII від 15.01.2015)

Так, працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України «Про військовий обов'язок і військову службу» і «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.

Відповідно до частини другої статті 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно відпідпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які піддягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності, більше ніж на один рік.

Статтею 24 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективнимдоговоромабонормативнимактом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів -представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Розрахунок середньої заробітної плати для оплати часу працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, здійснюється відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати» (далі - Постанова №100), виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують призову. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, не з вини працівника, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, а саме, виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.

Час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.

Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні ) дні на число відпрацьованих робочих днів, а у випадках передбачених чинним законодавством - на число календарних днів за цей період.

Виходячи із вищезазначеного, нараховують та виплачують середню заробітну плату за місцем роботи особи, призваної на військову службу за призовом під час мобілізації, у строки виплати заробітної плати, встановлені колективним договором або іншим локальним актом підприємства, з урахуванням положень ст. 24 Закону України «Про оплату праці», ст.119 КЗОТ України, ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та у розмірах, визначених Постановою №100.

Роз'яснення щодо права учасників АТО на соціальні пільги та виділення земельних ділянок

(інформаційно-роз’яснювальний матеріал)

Процедура виділення земельних ділянок учасникам АТО

Чим регламентується

Законодавством України передбачено систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема, це стосується і надання земельних ділянок.

Відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 Земельного кодексу України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

Цільове призначення та норми безоплатної приватизації

Земельні ділянки можуть бути надані військовослужбовцям у власність у межах норм безоплатної приватизації, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, а саме у таких розмірах:

·   для ведення садівництва – не більше 0,12 га;

·   для ведення особистого селянського господарства – не більше2,0 га;

·   для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше0,15 га, в містах –  не більше 0,10 га;

·   для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 га.

Процедура виділення земельних ділянок

Відповідно до Земельного кодексу України, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держземагентства України, а у разі розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об’єкта будівництва, – із структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Після погодження проекту землеустрою громадянину необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки із заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та надання витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Процедуру державної реєстрації земельної ділянки встановлено пунктами 107-115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом — після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з статтями 125, 126 Кодексу право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Хто передає земельні ділянки у власність

Разом з тим зазначаємо, що згідно із частиною першою статті 122 Кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до частини четвертої цієї статті центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з Положенням про Державне агентство земельних ресурсів України Головне управління відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.

 Термін та вартість здійснення заходів щодо виділення земельних ділянок 

Назва організаційного заходу

Термін виконання

Вартість робіт

Подання клопотання військовослужбовця про надання дозволу на розробку землевпорядної документації до відповідного органу виконавчої влади

у момент подання

безкоштовно

Прийняття рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою

до 30 днів

безкоштовно

Розробка землевпорядної документації

не більше 6 місяців

Визначається договором

Погодження землевпорядної документації

до 10 робочих

безкоштовно

Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі

до 14 робочих днів

безкоштовно

Рішення про затвердження землевпорядної документації та передачі земельної ділянки у власність

максимально стислі строки

безкоштовно

Реєстрація права власності на земельну ділянку в Укрдержреєстрі

14 робочих днів

119 грн. держмито та 120 грн. (витяг із Держреєстру)

 Роз'яснення щодо права учасників АТО на соціальні пільги

Згідно зі змінами, які були внесені до  Закону № 1538-VII «Про внесення зміни до статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» військових, які беруть участь в АТО, прирівняли до учасників бойових дій. Відповідно до цього закону, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці, «які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали участь в АТО, забезпеченні її проведення, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучались до участі в антитерористичній операції, у порядку, встановленому законодавством».

Отже, тепер вони мають право на пільги, передбачені для учасників бойових дій.

А саме:

1) безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

2) першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);

3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України;

4) 75% знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);

5) 75% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);

6) 75 % знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;

7) безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;

8) користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;

9) щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів;

10) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

11) виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;

12) використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;

13) переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації;

14) першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, – протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

15) одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України;

16) першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків;

17) безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50 % знижкою;

18) зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства;

19) позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 % від тарифів вартості основних та 50 %  – додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 % від затверджених тарифів;

20) першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту;

21) позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення, а також на обслуговування службами соціального захисту населення вдома. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов'язані з доглядом за цим ветераном війни, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством;

22) учасникам бойових дій на території інших держав надається право на позаконкурсний вступ до вищих навчальних закладів та переважне право на вступ до професійно-технічних навчальних закладів і на курси для одержання відповідних професій.

Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються учасникам бойових дій та членам їхніх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.

Площа житла, на яку нараховується 75% знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім'ї осіб, які не мають права на знижку плати. Якщо в складі сім'ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 75 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 75-процентна відповідна знижка плати.

Учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Крім того, статтею 17-1 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня. Її розмір визначається Кабінетом міністрів в межах бюджетних призначень, встановлених законом про держбюджет. При цьому сума разової грошової допомоги, що належала особі згідно з цим законом і залишилася не одержаною у зв'язку з її смертю, не включається до складу спадщини і виплачується батькам, чоловіку (дружині), дітям особи, якій передбачена виплата разової грошової допомоги, або родичам, що проживали разом з нею.

Статтею 1 ЗУ «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни», починаючи з 1 травня 2004 року, встановлено виплату щомісячної виплати цільової грошової допомоги на прожиття учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Статтею 8 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, який оголошується відповідно до закону «Про оборону України», зараховується до їхньої вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається урядом.

Крім того, стаття 18 того ж закону містить положення, згідно з яким членам сімей військовослужбовців, які проходять військову службу в особливий період, гарантується виплата грошового забезпечення цих військовослужбовців у разі неможливості ними його отримання під час участі у бойових діях та операціях. У такому разі виплата грошового забезпечення здійснюється членам сімей військовослужбовців, зазначеним у пункті 6 статті 9 цього закону.

Відповідно до п. 3 прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Згідно з постановою КМУ «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій» від 28 липня 2010 р. № 656, встановлено, що з 1 січня 2012 р. інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в  учасників бойових дій – 165%, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

  Санаторно-курортне лікування учасників АТО
Формат: DOCX | Добавлен: 23/08/2020 17:03:47
45Kb Скачать скачать