Головна Інформація для учасників АТО та вимушених переселенців Цивільний захист та безпека життєдіяльності населення

Відповідно до Графіка проведення командно-штабних навчань з органами управління та силами цивільного захисту районних (міських) ланок Миколаївської територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту на 2014 рік, затвердженого розпорядженням облдержадміністрації від 12 березня 2014 року № 57-р, з метою підвищення ефективності системи запобігання та реагування на надзвичайні ситуації, у листопаді 2014 року було організовано проведення командно-штабного навчання по відпрацюванню «Плану дій органів управління та сил цивільного захисту Арбузинської районної ланки Миколаївської територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту України щодо запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій, пов’язаних зі складними погодними умовами на території Арбузинського району», а також  «Плану дій органів управління та сил цивільного захисту Арбузинської районної ланки Миколаївської територіальної підсистеми цивільного захисту України щодо запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій, на хімічно-небезпечних об’єктах, які знаходяться на території Арбузинського району».

Тема проведених командно – штабних навчань: «Дії органів управління та сил Арбузинської районної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Миколаївської області у разі загрози та виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з ускладненням метеорологічної обстановки».

Головною метою командно-штабного навчання було визначити рівень готовності Арбузинської районної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Миколаївської області, щодо попередження та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій пов’язаних з ускладненням погодних умов.

Вдосконалити теоретичні і практичні навички управління силами та засобами цивільного захисту Арбузинської районної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Миколаївської області, щодо організації проведення рятувальних та інших невідкладних робіт, попередження, локалізація та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій пов’язаних з складням погодних умов.

З’ясувати проблемні питання щодо реалізації вимог законодавчих та інших керівних документів з питань цивільного захисту і надзвичайних ситуацій  в організації виконання завдань за призначенням та визначити основні напрямки роботи у зазначених сферах.

Дані навчання несли пізнавальних характер, що дозволило значно більше підвищити рівень обізнаності  відповідальних за даний напрямок роботи фахівців органів управління та сил цивільного захисту. В ході навчання були практично відпрацьо-вані питання роботи оперативної груп з ліквідації надзвичай-них ситуацій, Арбузинської районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій в умовах загрози та виникнення надзвичайної ситуації, евакуаційної комісії. Проведено відпрацювання порядку взаємодії посадових осіб координуючих та безпосередніх органів управління цивільного захисту. Під час відпрацювання учбових питань були розіграні різноманітні ситуації, які можуть реально виникнути під час ускладнення метеорологічної обстановки на території району.

Разом з тим, аналіз дій органів управління та сил цивільного захисту Арбузинської районної ланки Миколаївської територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту України висвітив ряд проблемних питань, а саме:

- На карту не нанесено задум командно-штабного навчання та обстановку, яка склалася згідно ввідних, розташування задіяних сил та засобів.

- Потребує корінного відновлення система проводового  радіомовлення району, за допомогою якої здійснюється  оповіщення населення в разі загрози та виникнення надзвичайної ситуації. В районі  система оповіщення практично не працює, а в смт. Арбузинка лише 10% від загальної кількості населення має пристрої проводового  радіомовлення.

- Резервний фонд районного бюджету  складає лише 12 тис. грн., що явно недостатньо для ліквідації можливих НС, на території району.

- Для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру в Арбузинському районі матеріальний резерв створений лише на 34 %.

На третьому етапі   відпрацьовувалася  практична частина навчань  згідно ввідної по ліквідації ДТП з витоком хімічно-небезпечної речовини, яка сталася в смт. Арбузинка по вул. Шевченка, 214 а, внаслідок відмови гальм водій автомобіля МАЗ, із вантажем в балонах з скрапленим аміаком, не впоравшись з керуванням здійснив зіткнення з будівлею магазину «Атлант», який розташований по вул. Шевченка, 214/а  внаслідок чого сталося розгерметизація балонів з послідуючим викидом в атмосферу 0,5 т скрапленого аміаку.

Метою практичної частини командно-штабного навчання було визначити спроможність керівного складу органів управління та сил цивільного захисту Арбузинського району діяти в реальних умовах змодельованої надзвичайної ситуації (ліквідація наслідків аварії  з витоком хімічно-небезпечної речовини).

При практичному  відпрацюванні ввідної, пов’язаної з дорожньо-транспортною пригодою, наслідком якої стало витікання хімічно-небезпечної речовини – аміаку з послідуючим зараженням території було відпрацьовано порядок дій служб цивільного захисту Арбузинського району при ліквідації аварій та надання допомоги потерпілим.

Штабом з ліквідації надзвичайної ситуації були визначені та здійснені відповідні заходи по забезпеченню роботи аварійно-рятувальних підрозділів, які працювали на ліквідації НС, розрахунково-аналітичною групою райдержадміністрації проведено відповідні розрахунки та визначено напрямок руху та глибину зони забрудненої хмари, що дало змогу своєчасно здійснити евакуаційні заходи. Керівники служб доповіли штабу про ліквідацію надзвичайної ситуації та вжиті заходи щодо життєзабезпечення евакуйованого із «зони» населення.

Аварійно-відновлювальні бригади служб та формувань цивільного захисту Арбузинського району, які залучались до проведення командно-штабного навчання показали, що вони готові до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Керівники залучених аварійно-відновлювальних бригад та формувань свої обов’язки знають, представлена техніка заправлена в достатній кількості ПММ та в робочому стані. Між службами відпрацьована взаємодія та налагоджено постійний зв’язок на випадок ліквідації надзвичайної ситуації. Разом з тим до участі в практичній частині навчань не були залучені місцеві працівники філії Червоного хреста, працівники Арбузинського РВ УМВС України в Миколаївській області які були залучені для здійснення режимно-обмежувальних заходів не забезпечені спеціальними промисловими засобами захисту органів дихання від парів хлору.

За наслідками проведеного командно – штабного навчання 25 листопада 2014 року можна зробити висновок, що дане навчання в цілому дало змогу визначити рівень готовності Арбузинської районної ланки Миколаївської територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту України до виконання покладених на неї завдань, а також виявлена реальність «Плану дій органів управління та сил цивільного захисту Арбузинської районної ланки Миколаївської територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту України щодо запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій, пов’язаних зі складними погодними умовами на території Арбузинського району», а також  «Плану дій органів управління та сил цивільного захисту Арбузинської районної ланки Миколаївської територіальної підсистеми цивільного захисту України щодо запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій, на хімічно-небезпечних об’єктах, які знаходяться на території Арбузинського району».

Також з позитивного боку було відзначено хід проведення командно-штабного навчання яке було висвітлено через районну газету «Нове життя».

По завершенню навчань проведено розбір з керівним складом служб ЦЗ району, на якому було дано об’єктивну оцінку практичним діям учасників і визначено шляхи усунення наявних недоліків, загальна оцінка проведеним  КШН «задовільно».