Арбузинський район » Культура » Архів новин 2016
Українська | Русский | English
Головна Інформація для учасників АТО та вимушених переселенців Цивільний захист та безпека життєдіяльності населення

ЧОРНОБИЛЬ – СКОРБОТА ПАМ’ЯТІ ЛЮДСЬКОЇ...

Чорнобильський вітер по душах мете,

Чорнобильський пил на роки опадає.

Годинник життя безупинно іде, 

... Лиш пам'ять, лиш пам'ять усе пам'ятає.

В історії нашого народу чимало скорботних дат, спогад про які пронизує серце гострим болем. Одна з них – 26 квітня 1986 року, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо зловісний вогонь радіаційного вибуху.

Ця трагедія забрала життя багатьох людей, завдала шкоди здоров’ю мільйонів українців. Вона вважається найжахливішою катастрофою в історії людства, і ім’я їй – Чорнобиль.

 Тому, події 30-річної давності ніколи не зітруться з пам’яті ні сучасних, ні наступних поколінь. Чорнобильська катастрофа є болем і проблемою всієї громадськості. День 14 грудня 1986 року – це не тільки закриття саркофага на Чорнобильській АЕС, але і подолання найбільшої техногенної катастрофи.

10 листопада 2006 року Президентом України підписано Указ “ Про День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ”, який щорічно відзначається 14 грудня.

І тепер не лише в квітневий день 26 числа, а і 14 грудня вже стало доброю традицією вшановувати пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха, а також висловлювати щирі слова подяки всім ліквідаторам за мужність і героїзм.

 В рамках оголошеного року вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи, 13 грудня 2016 року  Арбузинська  центральна районна бібліотека спільно із районною дитячою бібліотекою  провела вечір – реквієм « Чорнобиль – скорбота пам’яті людської », для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На зустріч гостинно завітали ліквідатори з Арбузинщини: Кульбик М.П, Вадан Ю.В, Коробка В.І, Подобня С.В, Гурченко В.Ф – голова Арбузинського районного товариства чорнобильців, а також на захід були запрошені учні 7 – 9 класів  Арбузинської ЗОШ № 1, та ліцеїсти Арбузинського аграрного професійного ліцею.

 Розпочався захід піснею про Україну, яку виконала солістка районного Будинку культури Скок Олена, а потім  затамувавши подих, учні слухали розповідь бібліотекарів Степанченко С.В. та  Середенко А.В. про ту страшну трагедію, та людей, які прийняли на себе основний удар у перші години і дні аварії, де обличчя смерті обпалююча, спопеляюча радіація не зупинила цих героїв. Спогади наших земляків – ліквідаторівАрбузинщини супроводжувались мультимедійною презентацією «Ехо Чорнобиля», де всі присутні дізнались про трагічні події тих днів, достовірну інформацію причин і наслідків Чорнобильської трагедії, переглянули фото і познайомились з прізвищами всіх ліквідаторів Арбузинщини. Було оформлено фото – документальнувиставку « Чорнобиль: живий плач мертвої зони».

Учениця Арбузинського аграрного професійного ліцею Летунова Олена продекламувала вірш Задворного В.  «Героям Чорнобиля», присвячений тим трагічним подіям.

Запаленою свічкою і хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять всіх, хто брав участь у приборканні чорнобильського лиха і обпалений його вогнем відійшов у небуття:

 Онищенко І.М.; Галату О.М.; Левченко О.І.; Рубцова Г.Т.;Бесараба В.; Остапчука М.; Григоренко В.; Насипайко В.В.

Зі словами вдячності до присутніх учасників ліквідації та постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС звернулася голова Арбузинського районного товариства чорнобильців Гурченко Валентина Федорівна,  подякувавши ліквідаторам за їх героїзм та мужність в боротьбі з радіацією, побажавши їм життєвої енергії, миру, злагоди, сімейного затишку, міцного здоров’я та людської подяки за добрі справи.

 

 Наш закон – наша сила

До поняття «права людини» людство прийшло не відразу. Вперше про права особистості заговорили французькі просвітителі Вольтер і Жан Жак Руссо. Пройшло ще майже два сторіччя, перш ніж людство дозріло до прийняття загального кодексу прав людини. 10 грудня 1948 року Організація Об'єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини, що проголошує права людини і громадянина. У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх особистих відмінностей і від різниці в політичних системах їх країн. Декларація не носить обов'язкового характеру. Важливо, щоб кожна людина знала свої права, щоб ці права стали цінністю, визнаною і державою і суспільством. У 1950 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала всім державам і зацікавленим організаціям відзначати 10 грудня як День прав людини.

6 грудня в Арбузинській центральній районній бібліотеці в рамках Всеукраїнського тижня права для старшокласників проведено юридичну «шпаргалку» « Аз і Буки правової науки». Начальник сектору ювенальної превенції Братського ВП капітан поліції Кузнець Дмитро Сергійович  завітав до районної бібліотеки, де поспілкувався з учнями 10–11класів Арбузинської ЗОШ І–ІІІст. №1. Під час бесіди з неповнолітніми правоохоронець нагадав про їхні права та обов’язки, роз’яснив про адміністративну та кримінальну відповідальність при скоєнні правопорушень, акцентував увагу на недопущенні жорстокого поводження з підлітками та обов’язковому дотриманні дисципліни під час навчального процесу. Дав кваліфікацію різним видам порушень, навів практичні приклади, розповів про те, до чого призводить неповага до закону та про відповідальність, яка наступає для підлітків згідно законодавства України.

Бібліотекарі Степанченко Світлана  та Онищенко Катерина провели для присутньої молоді вікторину «Громадянин. Право. Держава» а також запропонували правознавчу літературу з тематичної викладки « Від правил – до права ». Відрадно, що молодь показала свою ерудованість та обізнаність у питаннях законодавства і права.

Правознавчим квестом «Наші права – щасливе дитинство» продовжила участь у Всеукраїнському тижні права районна бібліотека для дітей, на який запросила п’ятикласників Арбузинської ЗОШ І–ІІІст. №1.

Бібліотекарі Середенко Алла та Ляпало Світлана розповіли присутнім про історію створення «Декларації прав дитини» та ухвалення «Конвенції про права дитини», ознайомили з основними правами дитини.

Начальник сектору ювенальної превенції Братського ВП капітан поліції Кузнець Дмитро Сергійович завітав і до дитячої книгозбірні, ознайомивши дітей з обов’язками та наслідками їх невиконання. В ході зустрічі були підняті питання про права дитини в сім'ї, розглянуті життєві ситуації на прикладі односельців, в родинах яких ущемляються права дитини.

В ході квесту юні правознавці розділившись на дві команди «Адвокати» і «Правознавці» та  отримавши маршрутні листи, відвідали 8 зупинок. Багато повчального для себе діти дізналися під час гри та найбільше захоплення викликала зупинка «Казкова». Адже на прикладах добре знайомих казок іде засвоєння прав маленької людини, формування світогляду, поваги до особистості. Діти за обкладинками впізнавали назви казок, їх героїв, які потрапляли в різні ситуації.

На зупинці «Державні символи» квестори правильно відтворили текст першого куплету Гімну України, а на зупинці «Мої права» діти вдало перелічили свої права, прикрашаючи символічне дерево листочками за правильну відповідь, а коли називали зроблені напередодні «добрі» справи – тодеревце розквітло.

Веселим виявився конкурс «Базіка – знахідка для шпигуна», прийняти участь в якому бажали всі присутні. Протягом всієї гри діти перевіряли і тренували такі навики як увага, пам'ять, кмітливість, інтуїція, здатність до перевтілення. Уважно слідкувала та вболівала за гравцями класний керівник  Гречишнікова Оксана Володимирівна.

Школярі показали добрі знання з питань правознавства, розгадавши кросворд, а також наводили приклади обов’язків школярів із свого життєвого досвіду, як правильно користуватись своїми правами, не порушуючи інтересів інших та як правильно поводити себе в різних ситуаціях.

Також дітям було запропоновано ознайомитися з тематичною викладкою «Закон захищає дитинство», на якій було представлено літературу з питань права та правознавства а також дитячі детективи, які були миттєво розібрані для читання вдома.

Сподіваємося, що проведення масових заходів, індивідуальні спілкування та бесіди посприяли покращенню обізнаності користувачів та відвідувачів бібліотек щодо прав людини та правової освіти населення нашої громади.

 

Знати, щоб жити

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше відзначався 1 – го грудня 1988 року після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн пролунав заклик до соціальної толерантності і розширення обміну інформацією з ВІЛ/СНІДу. Щорічно цей день служить справі зміцнення організованих зусиль по боротьбі з пандемією ВІЛ – інфекції та СНІДу, що поширюється по всіх регіонах світу.

1 грудня в читальній залі Арбузинської центральної районної бібліотеки бібліотекарі разом з лікарями центральної районної лікарні для учнів 9–11класів Арбузинської ЗОШ І–ІІІст. №1 провели зустріч «ВІЛ/СНІД: захисти себе сам», присвячену Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом.

До бібліотеки були  запрошені лікар – фтизіатр Барбашов О.В. і лікар – гінеколог Єкушенко С. С. Олексій Владиславович розповів про СНІД як жахливе явище в історії людства, про особливості цього вірусу, шляхи зараження ВІЛ, симптоми і протікання захворювання, лікування та профілактику СНІДу, групи ризику, ставлення до хворих тощо.

Як зберегти своє здоров'я на довгі роки? Як бути бадьорим і впевненим у собі, не скаржитись на своє здоров'я? На ці та інші запитання відповідала Світлана Семенівна.

Захід пройшов у формі невимушеного діалогу, спеціалісти відповідали на запитання слухачів і від них чекали відповідей на свої запитання.

До уваги підлітків були представлені документальні фільми про «чуму ХХІ століття», книжково – ілюстративна виставка – застереження «Друг ти собі чи недруг». Підлітки отримали інформаційні листівки «СНІД: як від нього уберегтися?», «Міфи і факти», «Ваше здоров'я – у ваших руках».

Символ боротьби зі СНІДом – червона стрічка, як символ розуміння та солідарності в цій нерівній боротьбі прикрасила груди бібліотекарів та молодих людей, учасників зустрічі. Присутня на заході молодь зробила висновок, що здоровий спосіб життя допоможе позбутися поганих звичок, знайти гармонію в житті, продовжити молодість і попередити захворювання.

Цього дня бібліотекарі вийшли на вулицю і роздавали перехожим листівки та буклети із закликом – не  бути байдужими до цієї глобальної проблеми.

 

Душею створені рядки

Наша арбузинська земля багата на талановитих людей, особливе місце серед них займають поети і письменники. Кожна їхня нова книжка – це приємна подія для нашого селища.

Вже давно стало доброю традицією запрошувати письменників на гостину в літературну вітальню Арбузинської книгозбірні. Ми радіємо з того, що список почесних гостей вітальні, до якої завжди спішать небайдужі до українського слова люди, поповнився ще одним відомим та цікавим ім'ям.

До творчої письменної палітри краян належить і Ніколайко Людмила Іванівна, член районного літературного об'єднання «Дар», журналіст, публіцист, заступник головного редактора  районної газети «Нове життя». Нещодавно світ друкованого слова Арбузинщини поповнився новою збіркою Людмили Іванівни — «Історії, написані життям…», літературну прем’єру якої під назвою «Лети ж, рідне слово, лети в рідний край» підготували працівники районної бібліотеки Середенко Алла та Онищенко Катерина.

Сама назва книги «Історії, написані життям…» змушує задуматись над сенсом життя, адже життя – ценеповторна мить, треба ним дорожити і прожити його з гідністю, як живуть і  герої її оповідань, нарисів та віршів. Людмила Іванівна пише про людей добрих, порядних, чесних. Кожен окремий нарис має свою неповторну енергетику і якесь зернятко для духовного поля, яке із любов’ю посіяне на полі людської  душі. Авторка пропускає крізь себе не лише радість, а також біль і розчарування, тривогу і смуток — все те, що відобразилось у біографіях односельців, кожної людини. Це і гіркий спогад про юнаків, які загинули на полях Великої  Вітчизняної чи Афганської війн та під час бойових дій у «гарячих» точках на сході України. Цій темі присвячений  вірш із збірки Людмили Іванівни «Хочу мира!», який під час заходу прочитав Антон Лозовіцький, учень 9 класу ЗОШ №2 ім. Т.Шевченко. Прозові  твори Людмили Іванівни відкривають глибинний світ людських почуттів, переживань, підкреслюють красу навколишнього життя, містять філософські думки автора.

На літературну прем'єру були запрошені і члени районного літературного об'єднання «Дар»: Григорій Кислиця, Микола Дзудзело, Олександр Петренко, які присвятили «іменинниці» свої нові поезії. Учні 2 класу ЗОШ №2 привітали письменницю запашним короваєм на вишитому рушнику та подарували червону калину «…на щастя, на долю, на пам’ять про зустріч у колі шанувальників». Багато квітів та гарних слів приготували для Людмили Іванівни друзі. До речі, нариси збірки присвячені саме їм:  Анварову В.Б., Петренко Л.М., Барсуковій  С.Д., Мартинко А.В., Алефіренко Р.Я., Савченко О.В., Сім’яковій Н.Н., майстриням–вишивальницямСаветі Г.Г. та Златовій Л.В., Рябусі О.В., Дроздовій З.М., Антоненко О.М., Сідень В.В., СіденьТ.Г.,Гужвенко О.Б., Лободі А.А., Росохі П.А., Дейнезі М.І.

 Головний редактор районного часопису « Нове життя» Ганна Волошина подякувала Людмилі Ніколайко як співробітнику і журналісту за конструктивну співпрацю, за широке висвітлення подій районного масштабу, за цікавий актуальний матеріал та побажала їй міцного здоров'я, творчого натхнення на трудовій і літературній ниві, успіхів та безмежної витримки. З віршем–присвятою, побажаннями нових звершень та невичерпного натхнення звернулась до подруги Кокошенко Г.І.  

Від солістів районного Будинку культури Тищенко Л., Скок О., Петренко О. в дарунок Людмилі Іванівні звучали пісні.

Якщо Ви не знаєте особисто цю приємну жінку, то, прочитавши збірку її творів, Ви упевнитесь, що Людмила Іванівна людина дійсно щирої, відвертої, чистої душі та багата на  внутрішній світ людина.

Тож нехай  творча душа пані Людмили  виважено ступає на читацький поріг із гармонійним світлим Словом. Нехай справдяться ці щирі побажання щастя і добра, любові і кохання, миру і злагоди!

Зустріч з літературним словом Людмили Ніколайко пройшла в дружній, теплій атмосфері, а в кінці авторка  подарувала свою нову книгу бібліотеці.

 

Лялька – мотанка – народний оберіг

Піднесено творчий настрій панував в Арбузинській центральній районній бібліотеці, в рамках спільного краєзнавчого проекту ЦРБ та РДБ « Бібліотека – територія мистецтва та творчості » відбулася креатив–майстерка: «Лялька – мотанка – щаслива доля намотана».

На майстер–класдо досвідчених майстринь Лесі Златової, Ганни Савети та Людмили Солощенко зібралися поціновувачі цього елегантного виду рукоділля – майстрині – вишивальниці з селищ Арбузинки та Костянтинівки, села Новокрасного. Спочатку декламуванням віршів та показом колекції ляльок–мотаноквсіх присутніх привітали маленькі школярі, учні 2 класу ЗОШ №2 ім.Т.Г.Шевченка. Ведучі заходу Катерина Онищенко та Алла Середенко зробили невеличкий екскурс в історію походження ляльки – мотанки. Перша лялька – мотанка з'явилася майже 5000 років тому. Це була не просто іграшка. Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей та бід. Мотанка відрізняється від звичайної іграшки відсутністю обличчя. За уявленнями язичників через обличчя в ляльку вселяється душа. А душа буває доброю чи поганою. Мати в домі таку річ, як лялька – мотанка, дуже добре, адже це оберіг людської душі й долі, символ предків, символ Великої Матері, яка створила все суще і береже дотепер народжені нею душі. Розповідь ведучих супроводжувалася демонстрацією мультимедійної презентації «Лялька – мотанка – оберіг нашого народу».

Своїми знаннями про український оберіг також поділилася майстриня Людмила Солощенко.  Присутні дізналися про те, що секрети виготовлення ляльки – мотанки передавалися в родині з покоління в покоління, від матері до дочки. Ляльки – берегині є незабутнім й неперевершеним українським національним сувеніром, сакральним оберегом для своїх господарів, ну і зрештою, вишуканим подарунком для найвибагливіших шанувальників мистецтва.

Сьогодні лялька – мотанка знову повертається до нас. Тому багато присутніх виявили бажання навчитися її виготовляти. Леся Златова вчила робити ляльку із вовняних ниток, а Ганна Савета і Людмила Солощенко – із тканини.  Жіночки  старанно виготовляли ляльки. У кожного вона мала свій вигляд. Тож, скориставшись порадами наставниць, кожен намагався вкласти в ляльку – берегиню тільки позитивні емоції і через годину у них з’явилася своя, особлива, не схожа на інші лялька.

Такі заходи стали дуже популярними в бібліотеці, бо це можливість для спільної творчості, нових знайомств, теплого і приємного спілкування в невимушеній атмосфері за чашкою запашного чаю. Дякуємо майстриням і чекаємо нових зустрічей на нашій території творчості !

 

Зберігаючи традиції, шукаємо нове

Реальне майбутнє – у тих бібліотеках, які поєднують традиційну культуру спілкування з книгою та нові нетрадиційні підходи до організації обслуговування користувачів – дітей, нові інформаційні технології. Тому сучасна дитяча бібліотека як соціальний інститут, затребуваний користувачами, повинна постійно змінюватися, модернізуватися.

Цій темі був присвячений семінар для бібліотечних працівників Арбузинської  централізованої бібліотечної системи, обслуговуючих дітей « Сучасна бібліотека: репертуар традиційних та інноваційних бібліотечних послуг для користувачів – дітей », який відбувся 23 листопада 2016 року.

В рамках семінару розглядалися пріоритетні напрямки бібліотечного обслуговування дітей та підлітків на сучасному етапі ( виступ директора Арбузинської ЦБС Долінської С.М. ), обговорювалися питання теорії і практики інноваційної діяльності ( консультація методиста ЦБС Білик Л.В., мультимедійна презентація досвіду роботи Арбузинської районної бібліотеки для дітей заступника директора по роботі з дітьми Бугай А.І. ), досвідом впровадження нових нетрадиційних форм роботи з користувачами – дітьми на творчій платформі бліц – презентацій « Сільська бібліотека: зберігаючи традиції, шукаємо нове » поділилися з колегами бібліотекарі Костянтинівської ( Прокопенко О.М. ), Іванівської ( Козинець І.З. ) та Новоселівської ( Шаповалова Л.М. ) бібліотек – філій, методичні рекомендації до планування роботи на наступний 2017 рік надано методистом по роботі з дітьми РДБ Триконенко С.П., з оглядом фахової періодики присутніх ознайомила бібліограф ЦБС Солдатова Н.А.

Для працівників сільських бібліотек було проведено показовий захід спільного краєзнавчого   проекту Арбузинської ЦРБ та РДБ « Бібліотека – територія мистецтва та творчості »: літературна прем'єра « Лети ж, рідне слово, лети в рідний край » ( презентація нової збірки місцевої письменниці Людмили Ніколайко « Історії, написані життям » ) та  креатив – майстерка « Лялька – мотанка – щаслива доля намотана » ( по виготовленню ляльки – мотанки ), підготовлений спільними зусиллями Середенко А.В., завідуючої відділом обслуговування учнів 5-9 класів  Арбузинської РДБ, Ляпало С.М., бібліотекарем відділу обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів РДБ та  Онищенко К.А., бібліотекарем відділу обслуговування Арбузинської ЦРБ.

 

Тренінг для користувачів « Сходинки до медіаграмотності »

Розпізнати те,про що ми дізнаємося з мас – медіа,аналізувати безкінечний масив щоденної інформації і монтувати з неї нові для себе змісти є великою майстерністю.

22 листопада 2016 року на базі Арбузинської центральної районної бібліотеки для користувачів був проведений тренінг «Сходинки до медіа грамотності». Користувачі із зацікавленістю переглянули мультимедійну презентацію « Медіаграмотність і розвиток критичного мислення » та прийняли участь в її обговорені. Методист Арбузинської ЦБС Білик Л.В. ознайомила присутніх з поняттями « джинса », « меседж », « фейки ».

 

Промені гідності

Тобі, Україно, мій мужній народе,

Складаю я пісню святої свободи

Усі мої сили і душу широку

Й життя я віддам до останнього кроку

Аби ти щаслива була, Україно

Моя Батьківщино !

21 листопада поточного року Арбузинська центральна районна бібліотека та районна бібліотека для дітей провели вечір – спогад « Промені гідності », присвячений Дню Гідності та Свободи.

На захід були запрошені: О.В. Палій, голова Арбузинської районної державної адміністрації; учасники Антитерорестичної операції Г.А. Коваленко та С.О. Дуйко; депутат обласної ради А.В. Воронок; І.А. Доценко; Н. Катріченко, член районного літературного об’єднання « Дар », вчителі і учні старших класів Арбузинської ЗОШ І – ІІІ ступенів № 1.

З учасниками заходу через Skype – зв’язок спілкувався з Польші Доценко Володимир, студент Вроцлавського політехнічного університету, свідок листопадових подій 2013 року на Майдані Незалежності.

Яскравим виявом національно – патріотичних почуттів стало виконання на початку заходу національного Гімну України, який заспівали разом всі учасники.

Хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих героїв Небесної Сотні та неоголошеної війни на Донбасі.

Зі словами подяки та вшанування пам’яті воїнів, які були вірні своїй присязі та виконували свій військовий обов’язок, виступив голова Арбузинської районної державної адміністрації О.В. Палій.

Під час заходу звучала поезія у виконанні Н. Катріченко та К. Коваль. Солісти районного Будинку культури Л. Гордійчук та Л. Тищенко виконали патріотичні пісні « Солдат України », « Ми українці ».

 

Шана трударям, що плекають ниву золоту

Споконвіку праця хлібороба славиться у народі. Недарма ж кажуть, що щаслива саме та людина, яка проклала на землі бодай раз власну борозну, поклала в землю зерно, виростила його і зібрала. Адже від того, яким буде врожай, залежав добробут родини на цілий рік. Український хлібороб є уособленням працелюбності, хазяйновитості та любові до рідної землі. Українці завжди з повагою і шаною відносяться до людей, чиї руки пахнуть хлібом, до людей, що працюють на землі, і чия праця закладає міцний фундамент економічної стабільності. Досягнення хліборобів будуть завжди слугувати зростанню добробуту наших співвітчизників, забезпечуючи укріплення економічного потенціалу Української держави.

Щорічно у третю неділю листопада в Україні відзначається День працівників сільського господарства. Відзначення цієї дати – це визнання державою звитяжної хліборобської праці на благо України, це хвала мозолястим рукам селян, які знають справжню ціну вирощеним колоскам хліба.

З  метою виховання у підростаючого покоління шани і поваги до святого хліба та почесної, але нелегкої праці хліборобів, 17 листопада в Арбузинській районній бібліотеці для дітей пройшов вечір – вшанування « Життя утворене від жита, бо хліб – усьому голова ». На захід були запрошені учні 8 класу ЗОШ І–ІІІ ст. №1 та шановані гості: Слівінський Леонід Гаврилович і Пахаленко Іван Васильович.

 Слівінський Леонід Гаврилович, почесний житель Арбузинки, ветеран праці, Кавалер ордена Знак Пошани, був  нагороджений  орденом Трудового Червоного Прапора, нагороджений  багатьма трудовими медалями. Почав свою трудову діяльність від простого робітника до начальника управління сільського господарства.   

Пахаленко Іван Васильович, ветеран праці, має 43-річний трудовий стаж – працювавтрактористом, водієм, комбайнером. Маючи велику любов до праці, Іван Васильович протягом життя здобував ці професії, працював і в колгоспі, і у фермерському господарстві, був учасником з’їздів працівників сільського господарства в часи радянської влади. Хоча сам він людина скромна, не любить вихвалятись своїми заслугами, та про його трудову діяльність говорять його нагороди – грамоти, подяки, медалі, орден «Трудової слави», численні публікації в районній газеті «Нове життя» різних років.

Сьогодні Іван Васильович та Леонід Гаврилович знаходиться на заслуженому відпочинку та із задоволенням згадали  етапи свого професійного життя. Бібліотекарі Середенко Алла  та Ляпало Світлана  розповіли  присутнім  про те,  як людина осягала таємниці хлібного зернятка, про те, як зерно стає хлібом. З  великою повагою і інтересом учні слухали розповідь про те, без чого не уявити ні степової долі, ні світанку, ні рідного краю – прохліб, адже хліб здавна символізував народний добробут, благополуччя, а люди, які виготовляють хліб, завжди користувались великою шаною. Тримаючи духмяний коровай в долонях, Кащина Іллона зачитала вірш П.Воронько  «Пахне хліб».

«З хлібом, кажуть, пісня миліша, хата тепліша»– під таким гаслом для восьмикласників   пройшов конкурс загадок та прислів’їв про хліб та працю хлібороба. Під час спілкування з почесними гостями свята, школярі з’ясували важливу істину – без таких професій, як «тракторист», «водій», «комбайнер» не обійдеться жодне сільське господарство, будь–тодержавне або фермерське, а ще, що «Хліб– усьомуголова!»

Насамкінець, Іван Васильович Пахаленко та Леонід Гаврилович Слівінський почастували учнівзапашним короваєм, а школярі віддячили гостям теплими словами та привітними посмішками і вручили квіти.

Прекрасний святковий концерт подарували солісти районного Будинку культури. Українські народні пісні  у виконанні Гордійчук Л., Тищенко Л., Воробьйова М. зачарували душу і серце присутніх.

В читальній  залі книгозбірні оформлено тематичну викладка літератури під назвою «Його Величність – «Хліб» », а в Центрі вільного доступу до мережі Інтернет всі бажаючі переглянули  відеопрезентацію«Є на світі золоті слова: «Хліб – усьому голова!» ».

 

Толорентність врятує світ !

На жаль, останнє десятиліття принесло людству багато зла, агресії та випадків нетерпимості по відношенню до представників інших релігій, інших рас, інших держав. Відзначення Міжнародного дня толерантності нагадує всім нам про те, що насильство, тероризм, етнічне та релігійне переслідування — це ті явища, яким не повинно бути місця в ХХІ столітті.

Кожна людина повинна замислитись над своїми особистими вчинками, оскільки толерантність потрібно проявляти не тільки на рівні держав та націй, а й на рівні спілкування між близькими людьми. Толерантність можна назвати цінним даром, даним згори. Отримав її кожен, але не кожен здатен бути настільки сильним, щоб скористатися нею.

16 листопада в читальній залі Арбузинської центральної районної бібліотеки в рамках проекту « Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах Європейської інформації в бібліотеках України» до Міжнародного Дня толерантності відбувся інтерактивний захід «Ми – різні, ми рівні», який пройшов у форматі «живої бібліотеки», де роль книги виконують живі люди, а спілкування з ними замінює процес читання. Для спілкування з «читачами» (учнями Арбузинського аграрного ліцею) було запрошено Кутову Дору Василівну, яка за національністю гагаузка. Ще 36 років тому переїхала вона до України із с. Баурчи, Чадир – Лунського району ( Республіка Молдова). Дора Василівна розповіла про своє життя, традиції молдовського народу, із задоволенням відповідала на поставлені питання ліцеїстів гагаузькою мовою.

Мета «Живої бібліотеки» – це спроба відкрити шлях до кращого розуміння відмінностей між людьми, спрямована на всі соціальні верстви, які хочуть дізнатися більше про інших та про самих себе. Ведучі Онищенко Катерина, бібліотекар Арбузинської ЦРБ та Горба Вікторія, бібліотекар аграрного ліцею розповіли, що становлення толерантних відносин – важливе завдання сучасного суспільства і від того, як воно буде вирішене, залежить наше майбутнє. Ознайомившись з поняттям «толерантність», ліцеїсти з великим ентузіазмом і зацікавленістю створили своїми руками «Квітку толерантності», переглянули відео – презентацію  « Толерантність врятує світ » та прийняли участь у вікторині про Республіку Молдова « Що ти знаєш про Молдову?»

Цього ж дня запросила школярів молодших класів НВК «Пролісок» та учнів 5 класу ЗОШ № 2 ім. Т.Шевченко на годину спілкування «Добру відкриваємо серця» і Арбузинська районна  бібліотека для дітей.

Бібліотекарі Середенко Алла та Ляпало Світлана ознайомили дітей зі значенням слова«толерантність»,  запропонували учням зіграти в ситуаційні  ігри: «Комплімент», «Безлюдний острів», «Я так думаю», «Продовж речення»,  обговорити прояви толерантності.

На закінчення заходу діти взялися за руки і через стискання рук «передали» один одному часточку милосердя, співчуття, вміння бути великодушним і терпимим, товаришувати один з одним. А потім спільними зусиллями «виростили» «Квітку толерантності», вписавши в неї слова, які на їхню думку розкривають поняття «толерантність».

До уваги користувачів бібліотеки в читальній залі було оформлено книжково–ілюстративнувиставку «Толорентність врятує світ!», епіграфом до якої стали слова Віктора Астаф'єва: «Добра книга – яксхоже зерно, воно проростає в душі, і коли це відбувається, книга стає вимогливим і суворим співрозмовником». На виставці було представлено твори вітчизняних і зарубіжних письменників, які виховують толерантну свідомість дітей. Виставка мала великий попит у присутніх. В Центрі вільного доступу до мережі Інтернет дітям був запропонований відео – фільм«Добро і зло в казках».

У виконанні Оленки Ляпало прозвучав вірш О.Довженка «Українське», а Роман Руссу  зачитав притчу – блюз,  в якій головний герой – хлопець зрозумів, що легше навчитися стримувати свої емоції, ніж забивати цвяхи. Наприкінці Роман закликав товаришів: « Не забиваймо цвяхів ворожості, непорозуміння та жорстокості в душі людей. Будьмо толерантними, а отже, розуміймо одне одного!»

Ми вчимося толерантності, щоб врятувати світ. Тільки мир і злагода, взаємодопомога, подолання особистого егоїзму принесуть щастя і впевненість в майбутньому. Бути толерантним просто необхідно в нашому складному житті.

 

Тренінг « Профілактика плагіату в навчальному процесі »

Плагіат у студентському середовищі не сприяє розвитку креативного мислення й творчих здібностей студента, спотворює реальну картину знань, призводить до виникнення недобросовісної конкуренції у студентському середовищі.

16 листопада поточного року в читальній залі Арбузинської центральної районної бібліотеки для ліцеїстів АПЛ був проведений тренінг « Профілактика плагіату в навчальному процесі » в      рамках проекту « Доброчесність завжди – і в навчанні, і в житті ».

Учасники заходу ознайомилися з поняттям, ознаками та формами плагіату, методами його виявлення та  заходами по запобіганню. Особливо зацікавила присутніх інформація про історичні факти ставлення до явища плагіату у різні історичні періоди.

Методист Арбузинської централізованої бібліотечної системи Білик Л.В. ознайомила учасників тренінгу з системами світового рівня, які перевіряють текст на унікальність. Адже плагіат стає ключовою проблемою якості освіти у багатьох країнах. На сьогоднішній день близько 370 вищих навчальних закладів світу використовують Anti – Plagiarism ( програмне забезпечення, призначене для ефективного виявлення і запобігання плагіату ).

При підготовці та проведенні тренінгу було використано методичний посібник ДНУ імені Олеся Гончара « Плагіат у студентських роботах: методи виявлення та запобігання ».

 

« На хвилях творчості Миколи Вінграновського »

В історії Миколаївщини є люди, життя і діяльність яких становлять славу нашої землі. Серед них гідне місце посідають письменники – краяни. Їхня творча спадщина – це духовний скарб Миколаївщини. Своєю творчістю вони збагачують наші серця гідністю, честю, життєвою мудрістю, красою та любов'ю до рідного краю.

15 листопада  в рамках  обласної літературної акції – Дні читання « Читай – пізнай свій рідний край ! » в Арбузинській районній бібліотеці для дітей відбулося літературне знайомство  під назвою « На хвилях творчості Миколи Вінграновського », присвячене 80 – річчю від дня  народження українського поета, прозаїка, кіноактора і режисера.

Користувачі Центру вільного доступу до мережі Інтернет познайомилися з життєвим і творчим шляхом письменника, здійснивши віртуальну мандрівку сайтом Миколаївської обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна « Письменники Миколаївського краю », переглянули буктрейлери по творчості Миколи Степановича, а потім із задоволенням взяли участь у літературно – краєзнавчих читаннях « Маленькі кроки у світ дитячих творів М. Вінграновського », прочитавши вголос його твори: оповідання « Гусенятко », вірш « Іде кіт через лід », казку « Козак Петро Мамарига ».

Своїми творами для дітей Микола Вінграновський намагався донести дітям, щоб різнобарвний світ, який їх оточує, проріс у їх душах чуйністю, добротою, дбайливістю до природи, звірів, птахів, повагою до рідної землі, до України.

 

« Кохані звуки, рідне слово – моя сердечна, українська мова »

Ми – українці. Живемо у вільній і незалежній державі – Україні. Розмовляємо рідною державною українською мовою, а мова у нас красива і багата, мелодійна і щира, як і душа українського народу. Традиційно 9 листопада до Дня української писемності та мови в районній бібліотеці для дітей проводяться святкові заходи. Цього разу ми запросили на мовознавчий дайвінг під назвою « Кохані звуки, рідне слово – моя сердечна, українська мова» учнів 4 класу  НВК « Пролісок» разом з класним керівником Фоменко Т.В.

З великим почуттям гордості за нашу державну мову діти здійснили справжнє «занурення » у цікаві факти про тернистий шлях становлення і розвитку української мови та української писемності. Довідалися, що українська мова входить до трійки найкрасивіших мов у світі, зацікавив дітей і той факт, що «Заповіт» Тараса Шевченка перекладений найбільшу кількість разів 147 мовами народів світу. На прикладах взнали, яка літера в українському алфавіті є найбільш вживаною, а яка найрідше вживаною, були здивовані найдовшим словом в українській мові, яке має 30 літер.

А потім діти, розділившись на дві команди « Мовознавці» та «Розумники» прийняли участь у вікторині «Мова – коштовнийскарб народу». Під час конкурсів «Підбери риму», «Переплутанка» (переплутані назви казок, треба було відшукати їх) « Диктор» (читали скоромовки), «Заміни звук» «Я почну, а ти продовжи», «Закінчи прислів’я» діти збагатили словниковий запас, розвинули усне мовлення, проявили гарні знання творів українського фольклору, класиків українського рідного слова.

Переглянувши в Інтернет – Центрі відео – фільм, присвячений Дню української писемності та мови, діти  зрозуміли, що розвиток нашої мови – це частина історії розвитку всього суспільства.  До уваги присутніх в читальній залі оформлено тематичну викладку « Мова– криницяслова і  душі  ».

Завершилася зустріч побажаннями біблотекаря Ляпало Світлани юним українцям, щоб завжди пам'ятали вони про те багатство, яке є у кожного з нас, і багатство це – нашарідна мова.

 

 

Зустріч з книгою завжди свято

Родини, в яких люблять читати, в яких батьки змалку привчають дітей до книжки та залюбки читають їм уголос, міцні й щасливі, тому що гарна книжка і навчає, і виховує, і згуртовує.

В Арбузинській районній бібліотеці для дітей відбувся бібліо – квест « Діти і батьки читають залюбки », на який були запрошені три молоді сім’ї: Григорашеві Михайло та Дмитрик, Онищенко Катерина та Данилко, Триконенко Світлана та Іллюша. Ще зовсім недавно Михайло, Катерина та Світлана були читачами дитячої бібліотеки, а сьогодні вони завітали зі своїми дітками, молодшому з них Данилці – майжечотири рочки, Іллюшці та Дмитрику по п’ять років.

Бібліотечна гра – випробуванняна ерудованість, начитаність та уміння змагатися в команді розпочалася. Учасників радо зустріла в українському костюмі завідуюча відділом обслуговування Середенко Алла, в руках вона тримала іграшку «колобок». Ще коли захід готувався, майбутні маленьки учасники квесту на запитання, яку казку вони найбільше люблять,– відповіли: «казку«Колобок»». Тому і завдання квесту були присвячені саме цьому персонажу української казки, про що учасники гри з’яcували, відгадуючи загадки.

Отримавши «маршрутні листи», родини у дружній і теплій атмосфері випробували себе в різноманітних конкурсах: хто найшвидше знайде у фонді бібліотеки казку «Колобок», складе пазли українських народних казок. Потрапивши за маршрутним листом до таємної кімнати, діти зустрілися з « Письменником», якому по черзі розповідали казку «Колобок» на новий лад, а той, в свою чергу, оцінював їх таланти. Потім юні гравці самі показали для батьків лялькову виставу про пригоди Колобка, завітавши до настільного театру ляльок. Останнім пунктом маршруту став Інтернет–Центр. Тут діти разом з батьками отримали завдання, використовуючи комп’ютерну програму Paint, намалювати «Колобка». І з цим завданням команди успішно впорались.

А далі відбулося нагородження. Батькам були вручені Подяки, а малюкам– солодощі. Бібліо–квестпройшов весело, цікаво, як у справжній дружній родині, залишивши в душах дітей багато позитивних емоцій.

Тільки бібліотека та батьки спільними зусиллями зможуть відродити традиції сімейного читання, що стане запорукою успішності дітей, спонукатимуть їх до читання хороших і добрих книг.

 

Тренінг « Практична медіа грамотність »

26 жовтня поточного року в Центрі вільного доступу до мережі Інтернет Арбузинської центральної районної бібліотеки для бібліотечних працівників системи був проведений тренінг з медіа грамотності,в ході якого були розкриті теми: «Масмедіаі маніпуляції.Що може запропонувати сучасна бібліотека для медіаграмотності своїх відвідувачів», «Інформування та масмедіа», «Медіаграмотність».

 Учасники заходу вчилися критично ставитись до ЗМІ, відрізняти якісну та правдиву інформацію, виявляти маніпулятивні спроби впливати на громадську думку та не піддаватись їм, довідалися про інформаційні права та можливості їх використання.

 

Тренінг з медіа грамотності « Як не потонути в інформаційному дощі »

25 жовтня 2016 року на базі Центру вільного доступу до мережі Інтернет Арбузинської центральної районної бібліотеки для слухачів Університету III віку був проведений тренінг з медіа грамотності « Як не потонути в інформаційному дощі » з метою навчання громадян критично оцінювати отриману інформацію та перевіряти її різними способами. Під час тренінгу методист Арбузинської ЦБС  Білик Л.В. висвітлювала теми: Що таке медіаосвіта ? Медіаграмотність як життєво необхідна навичка в сучасній Україні. Інформаційні війни: як врятуватися від пропаганди. Всі учасники заходу активно приймали участь в навчанні.

 

Книжковий фуршет « Чудо – книги – диво – дітям »

У світі існує безліч різних книг. Кожна книга по-різному допомагає людині: одна навчає, друга – розважає, третя стає вірним помічником. Скільки в людей потреб, стільки різних книг. Дитячі книги є зразком високого художнього слова – прози і поезії, виховують у дітей почуття прекрасного і роблять їх життя повнішим, цікавішим. Книги з малих років прищеплюють дитині добрі почуття і благородні думки, пробуджують до хороших вчинків, сприяють їх моральному становленню.

20 жовтня Арбузинська районна бібліотека для дітей запросила на книжковий фуршет « Чудо – книги – диво – дітям » учнів 1 класу Арбузинської ЗОШ № 2 ім. Т. Шевченко ( класний керівник Артюхова А.С. ) та молодших школярів НВК « Пролісок ». Спочатку бібліотекарі Середенко Алла та Ляпало Світлана провели для них екскурсію по бібліотеці, а потім запропонували особливе бібліотечне меню, в асортименті якого були « Салат з казок », « Детективний мікс », « Енцеклопедичний вінегрет », « Літературний фреш », « Періодичне асорті ». Дітвора мала можливість досхочу погортати книги з яскравими ілюстраціями, натішитись улюбленими журналами, з яких можна змайструвати будь – яку поробку, або знайти відповіді на питання в довідкових та енциклопедичних виданнях серій « Я пізнаю світ », « Твоя перша енциклопедія » та ін. Кожен з допитливих гурманів мав змогу вибрати видання на свій смак.

Під кінець зустрічі діти переглянули лялькову виставу « Пригоди в зачарованому лісі »,  прийняли участь в літературних вікторинах по казках, активно розгадували загадки, ділилися своїми враженнями.


 

Пам’ять наших сердець

Боротьба з нацизмом – далека історія для більшості сучасників. Та живою і невмирущою є пам’ять про тих, хто ціною власного життя відстояв мир, свободу і незалежність Батьківщини, врятував світ від нацистської навали. І наш святий обов’язок – донести до нащадків історичну правду про війну та її героїв, їх подвиги, радощі перемог та біль втрати бойових друзів, зробити все для того, щоб ніколи не перервався зв’язок поколінь.

20 жовтня в Арбузинській районній бібліотеці та районній бібліотеці для дітей пройшов вечір пам’яті « Пам’ятаємо все. Стала пам'ять нашим обеліском », приурочений 72-й річниці визволення України від нацистів. На захід були запрошені Алефіренко Раїса Яківна, голова районної ради ветеранів війни та праці, Шарата Федір Степанович, учасник Великої Вітчизняної війни, Шарата Володимир Іванович, голова Арбузинського районного товариства сприяння обороні України, Мікульшина Світлана Василівна, заступник директора з виховної роботи Арбузинської ЗОШ І – ІІІ ст. №1, Живанова Галина Олексіївна, член Президії ради ветеранів та учні 8 – 9 класів ЗОШ № 1.

Працівники центральної районної бібліотеки Онищенко Катерина та Середенко Алла розповіли присутнім про героїчні шляхи визволення української землі від нацистських загарбників, про подвиги українського народу на фронті і в тилу.

Плине час, все далі відносить нас від тих трагічних подій 1941 – 1945 років, що, незважаючи на час, залишаються незабутніми… Тому дуже цінною є будь-яка інформація про війну, особливо, якщо вона почута « з перших вуст ». Саме така людина живе в нашому селищі – Шарата Федір Степанович, який віддав своє дитинство, свою юність війні, часткою своєї допомоги фронту наблизив незабутній день визволення.

Алефіренко Р.Я. звернулась до присутніх заходу із словами вшанування всіх, хто віддав своє життя за свободу нашої Батьківщини, хто загинув на фронтах, в окупації чи таборах смерті, хто пішов із життя від ран у повоєнний час.

 Шарата В.І. розповів учням  про безглузду війну, яка зараз їде на сході України. П'ятеро наших земляків загинули, захищаючи державний суверенітет і територіальну цілісність України під час проведення антитерористичної операції.

Хвилиною мовчання було вшановано  світлу пам’ять героїв, які полягли в боях за визволення селища, району, області, всієї України.

У програмі заходу прозвучали музичні композиції та пісні про війну, перемогу у виконанні солістів районного Будинку культури – Гордійчук Лариси, Воробйова Миколи, Петренко Олександра.

Усі бажаючі мали змогу переглянути книжкову виставку « В боях за Україну », що була розгорнута в книгозбірні та переглянути альбоми із світлинами ветеранів – земляків. До уваги відвідувачів Інтернет – центру представлено сайти, на яких можна переглянути документальні фільми про визволення України від нацистських окупантів.

Мов журавлиний клин, летять роки. Пам'ять торкається чорними крилами самого серця, будить вдячність і любов до тих, хто захистив нас,  хто здобув перемогу над ненависним ворогом.

Продовжується пам'ять поколінь ! Пам'ятаймо своїх визволителів !


« Чи можна навчитись доброчесності ? »

Під такою назвою 20 жовтня 2016 року Арбузинська центральна районна бібліотека в рамках проекту « Доброчесність завжди – і в навчанні, і в житті!» провела дискусію серед учнів Арбузинського професійного аграрного ліцею. Учасники заходу обговорювалися питання: Що таке доброчесність?Як стати чесним студентом і громадянином?Чи потрібна вища освіта в наш час?Що таке плагіатство ?Які засоби використовуються для нечесного отримання оцінки? Під час дискусії учні активно відповідали на поставленні питання бібліотекарем, обговорювали свої майбутні плани та бачення майбутнього навчання в вищих навчальних закладах та взяли участь в анкетуванні « Я – за чесне навчання! А ти?».

Десант добрих справ « І знову казка ожива »

Не менше ніж ліки для дітей з обмеженими можливостями важливе слово, спілкування, книжка, доброта людського серця та милосердя. Долучилася до такої необхідної благодійно – просвітницької діяльності і Арбузинська районна бібліотека для дітей.

В рамках комплексної цільової програми « Повір у себе » та соціального проекту « Занурення в доброту », 19 жовтня дитячою книгозбірнею разом з активними читачами було здійснено десант добрих справ в районний центр соціальної реабілітації дітей – інвалідів « І знову казка ожива ».

Спочатку для вихованців центру була показана лялькова вистава за мотивами казки « Колобок », а потім  юні артисти – друзі бібліотеки ( Ляпало Олена ( Лисичка ), Кріпак Владислав ( Ведмідь ), Мартинко Віка ( Колобок ), Сердюк Євген ( Заяць ), Козаков Максим ( Вовк ), Сідень Настя ( Баба ), Первунецьких Артем ( Дід ) ) інсценізували цю казку на новий лад. Маленькі глядачі разом з бібліотекарями Середенко Аллою та Ляпало Світланою, які озвучували дії артистів,  вчились дружити, бути добрими, чесними, слухняними.  Дітлахи із захопленням дивились виставу, а потім ще довго не відпускали  артистів, які в свою чергу пообіцяли слідуючого  разу показати нову виставу.

Наступного дня такий самий візит було здійснено до молодшої групи НВК «Пролісок». Такі заходи  змалку виховують у дітей любов до книги і читання, стимулюють і розвивають їх читацьку активність, читацькі смаки, зацікавлюють у користуванні друкованою книгою як джерелом інформації.

Оборонці рідної землі

У швидкоплинності часу та зміні наших уподобань до тих чи інших героїв незмінним залишається одне – споконвічна любов українського народу до свободи, до процвітання своєї держави. Славна і багата історія нашого народу. Із давніх – давен українці особливо шанують оборонців рідної землі, які не шкодували життя і здоров’я заради свободи України та її народу. Героїчну сторінку в неї вписали славні запорожці, степові рицарі. Ветерани Великої Вітчизняної війни – їх залишилося лише одиниці, тих, хто бачив своїми очима ивійну, тих, хто відчув на собі порох, кров і страх, тих, хто вижив у війні проти нацистів. Через афганське пекло пройшли понад 600 тис. радянських солдатів і офіцерів, у т. ч. 160 тис. призваних з України. Нинішні військовослужбовці Збройних Сил та інших військових формувань є гідними наступниками попередніх поколінь. Вони надійно стоять на захисті рідної України, миру та спокою нашого народу  в зоні АТО.

До Дня захисника України і Дня українського козацтва в Арбузинській районній бібліотеці та Арбузинській районній бібліотеці для дітей 12 жовтня пройшов патріотичний вечір « Лине слава козацька з далеких віків », на який був запрошений військовослужбовець Арбузинського райвійськкомату Носенко Ігор Вікторович, старшокласники ЗОШ  №2 ім. Т. Шевченко та четвертокласники  НВК « Пролісок ».

Спочатку бібліотекарі запалили свічу – частинку вічного, закликали учасників заходу згадати у молитвах усіх Героїв, які поклали свої голови за наше майбутнє. Герої повинні жити в нашій пам’яті.

А потім ведучі заходу запропонували помандрувати козацькими стежками, прийнявши участь у « Козацьких забавах ». Аудиторія розділилася на дві команди – курені « Дзвіночки » та                « Берегиня ». В конкурсах перевірялася спритність перевдягання в козацьку одежу, юні художники  малювали козаків, не забуваючи їх « вдягнути » в вишиванку та червоні чоботи, з оселедцем та густими вусами. В конкурсі « Потяг » та « Колективна скакалка» потрібно було показати неабиякі  фізичні дані. Із задоволенням учні взяли участь у літературних вікторинах « Козацька жартівлива », « Дай правильну відповідь » та грі « Козацький калейдоскоп ».  Весело і швидко промайнув час.

У виконанні соліста районного Будинку культури Петренка Олександра звучали патріотичні пісні.

Хвилююча мить нагородження. « Гетьман », ним став військовослужбовець Носенко І.В., нагородив команди « Козацькими подяками » за активну участь у змаганнях за вміння, талант, силу та спритність, фізичну та моральну підготовку, відродження українських та духовних традицій. Подякував усім козакам і козачкам ! Побажав дітям рости  здоровими, сильними  духом і тілом на славу нашій Україні !

Бібліотекарі Степанченко Світлана та Середенко Алла біля історичної книжково-ілюстративної експозиції « Козацькому роду нема переводу » провели  екскурс в історію українського козацтва. Ознайомили учнів із славетною історією періоду козацтва, їх побутом, укладом життя, з літературою про козаків. Наприкінці заходу юним козачатам був запропонований мультпоказ « Їхав козак за Дунай… », під час якого демонструвалися мультфільми про козаків.

 

Третій вік з Інтернет

11 жовтня 2016 року в Центрі вільного доступу до мережі Інтернет на базі Арбузинської центральної районної бібліотеки розпочато курси з основ комп’ютерної грамотності для слухачів Університету третього віку в рамках проекту « Третій вік з Інтернет». На відкриття курсів та перший « Урок » завітали Резніченко А.М. – директор територіального центру соціального обслуговування ( надання соціальних послуг ) Арбузинського району, Долінська С.М. – директор Арбузнської ЦБС, Рудик О.П. – соціальний працівник відділення денного перебування, та студенти Університету третього віку.

З привітальним словом та побажанням гарного навчання виступила Резніченко Алла Михайлівна. Вона побажала студентам бути наполегливими в навчанні, та подякувала працівникам бібліотеки за гарну нагоду для пенсіонерів, та підкреслила що вчитися ніколи не пізно.

На уроках студенти матимуть змогу ознайомитися з будовою комп’ютера, навчитися працювати з програмами MS Word, Skype, виділення, копіювання, файлів і папок, створення поштової скриньки та багато цікавого.

Тож, якщо Ви, чи Ваші близькі поважного віку хочете отримати базові знання, вміння та навички з комп’ютерної грамотності – приходьте до бібліотеки, або телефонуйте – 3-10-30.

 

Мандруємо в країну права

Кожному громадянину країни з дитинства держава гарантує права, які викладені у Конституції України, Конвенції ООН про права дитини. Але чи знають вони їх? Надати інформацію, навчити жити і діяти, керуючись своїми переконаннями у відповідності до закону – задачабагатьох людей і установ, що опікуються правовим вихованням, яке передбачає рівень знань з основ держави і права, виховання у юних громадян поваги до закону, до прав людини, адекватного ставлення до порушень законності та правопорядку.

В рамках програми правової освіти населення 6 жовтня в Арбузинській районній бібліотеці для дітей  пройшла зустріч учнів 5–9класів Садівської ЗОШ (керівник Кущова В.І.) з працівниками юстиції та поліції «Право людини: знати, розуміти, захищати».

Працівники бібліотечного закладу Середенко А.В. та Ляпало С.М. ознайомили з основними правами дитини, розповіли присутнім про історію створення «Декларації прав дитини», ухвалення «Конвенції про права дитини».

З обов’язками дітей та наслідками їхнього невиконання юних учасників заходу ознайомила  юрист Арбузинської районної ради Невертій О.М. Вона дала характеристику різним видам порушень, навела практичні приклади, розповіла про те, до чого призводить неповага до закону.

На зустріч з підлітками був запрошений дільничний інспектор Арбузинського відділення поліції офіцер поліції Яремко Володимир Андрійович, який розповів про права і обов'язки підлітків, звернувши увагу на проблеми підліткової злочинності. Спілкуючись із школярами,  дільничний відповів на питання, з якого віку наступає кримінальна відповідальність, до якої години можна гуляти неповнолітнім та інші.

Учасники заходу взяли участь у цікавій вікторині з правових питань «Чи знаєте ви…», де юні гості заходу мали змогу активно проявити себе, відповідаючи на каверзні запитання. На різноманітних прикладах із реального життя, діти ознайомились з процесом виникнення законів та правил у суспільстві.

З метою розкриття фонду правової тематики в читальному залі книгозбірні  була оформлена  книжково –ілюстративна виставка «Права, гарантії, захист» та виставка – протест«Не порушуйте наші права». Діти переглянули відеоролики з правової тематики та прийняли активну участь у бліц–опитуванні«Поважаймо права і закони».

 

« Впровадження академічної доброчесності в Україні »

5 жовтня поточного року в Арбузинській центральній районній бібліотеці на базі Центру вільного доступу до мережі Інтернет в рамках проекту « Доброчесність завжди – і в навчанні, і в житті » відбулася презентація « Впровадження академічної доброчесності в Україні ». Учасники заходу, користувачі Центру вільного доступу до мережі Інтернет,дізналися про впровадження в Україні Проекту сприяння академічної доброчесності,в рамках якого студенти, викладачі та персонал вищих навчальних закладах отримають практичні знання та навички про основні принципи поняття «Академічна доброчесність», а також план дій по впровадженню цих принципів в своєму ВНЗ.

Прояви академічної НЕдоброчесності – такіяк списування, плагіат, хабарництво – неможуть бути визначальними для всієї системи освіти, зокрема вищої, оскільки вони руйнують її, перетворюючі навчальний процес на імітацію. Нечесність в освіті негативно впливає і на все суспільство, і на кожного окремого індивіда, адже створює систему в якій неможливо досягнути успіху чесним шляхом, а таке суспільствокраїна не можуть бути успішними в довготривалій перспективі.

Для того, щоб запустити процес змін, потрібна тривала і системна робота, в першу чергу – нарівні вищих навчальних закладів. Саме тому учасниками Проекту сприяння академічній доброчесності в Україні стануть 10 українських ВНЗ, з різних регіонів України, що різняться за кількістю студентів чи спеціалізацією.

 « Доброчесність завжди – і в навчанні, і в житті »

На початку 2016 р. в Україні стартував Проект сприяння академічній доброчесності ( SAIUP project ), започаткований Американськими Радами з міжнародної освіти спільно з Міністерством освіти та науки України і за підтримки Посольства Сполучених Штатів. Проект спрямований на якісну зміну ціннісних підходів та практик в університетах. Його метою є не тільки просування принципів академічної доброчесності, а, перш за все, розробка механізмів запобігання недоброчесним відносинам між всіма учасниками освітнього процесу.

Питання академічної доброчесності є дуже актуальним для України. Адже недопустимою є ситуація, коли наукові роботи ( від курсових до докторських ) виконуються на замовлення за гроші, коли студентські роботи передаються від курсу до курсу лише зі зміненими титульними сторінками, коли у наукових текстах перефразовують  чужі думки та видаються за власні без посилання на їх справжнього автора, коли метою наукового дослідження є не нове наукове знання, а отримання вченого ступеню. І абсолютно недопустимим є те, коли в суспільстві такий стан справ приймається за норму.

28 вересня 2016 року Арбузинська центральна районна бібліотека в рамках програми « Доброчесність завжди – і в навчанні, і в житті » провела для студентської спільноти Арбузинського   професійного аграрного ліцею презентацію цієї програми. Молодь дізналася про значення академічної доброчесності, складові академічної етики, ознайомилася із запланованими заходами  бібліотеки в межах програми « Доброчесність завжди – і в навчанні, і в житті » та взяла активну участь у флеш – мобі « Будуй своє життя без підказки ! ».

« Бібліотека кличе на гостину »

30 вересня –Всеукраїнський день бібліотек. Бібліотечні установи Арбузинської ЦБС  долучилися до відзначення професійного свята проведенням флеш – мобів, акцій на підтримку читання, книги, бібліотеки гостинно запрошували своїх користувачів на Дні відкритих дверей.

На День відкритих дверей в Арбузинську центральну районну бібліотеку: « Бібліотека кличе на гостину » завітали студенти Арбузинського професійно - аграрного ліцею, які здійснили   екскурсію по бібліотеці « Все про бібліотеку і книгу », прийняли участь в літературному квесті  « Книги і письменники – ювіляри 2016 », стали учасниками  відео – подорожі « Мандри сторінками книг ».

Допомогти дітям увійти в чарівний світ книг і знайти в цьому світі друзів – таке завдання поставила перед собою Арбузинська районна бібліотека для дітей. Протягом тижня нею проводилися цікаві, захоплюючі заходи.

26 вересня акція « День компліментів бібліотеці » привернула увагу населення нашого селища своєю незвичністю. Перехожі з цікавістю спостерігали за учасниками дійства, підходили і запитували у бібліотекарів, що відбувається, а дізнавшись, говорили багато теплих, ніжних слів про бібліотеку. Цього дня до бібліотеки завітали і учні 4 класу НВК « Пролісок » ( вчитель Фоменко Т.М. ). Маленькі відвідувачі поділилися не тільки своїми знаннями про книгу та бібліотеку, а й враженнями від улюблених прочитаних ними книг. Дарували бібліотекарям квіти та виготовили  вітальну листівку « З любов’ю до бібліотеки ». Користувачі бібліотеки мали змогу перегорнути сторінки гарних, новеньких книжок, прийняти участь в казковій вікторині, розгадували літературні загадки.

Напередодні свята Дня бібліотек, в дитячій бібліотеці пройшов День відкритих дверей « Бібліотека кличе на гостину ». На протязі Дня в бібліотеці проводилися екскурсії, усний журнал « Твій друг – книга », бібліомікс « Про все цікаве на планеті – читай в журналах і газетах ». Діти потрапили в справжнє книжкове місто, де живуть мудрі книги, де завжди весело та цікаво. Завідуюча відділом обслуговування РДБ Алла Середенко доступно розповіла школярам про історію створення книг, зазначивши, що в бібліотеці живуть книги на будь – який смак: про тварин та рослини, про історію країн, казки та пригоди, про техніку та спорт та ще багато цікавого. Юні книголюби, учні 2-го класу НВК « Пролісок », разом з вчителем Коцур Л.М. познайомились з відділами бібліотеки, різноманітністю книг, порядком розстановки їх на полицях, правилами користування книгою, книжково – ілюстративними виставками « Подорож книжковими стежками » , « Планета дитинства », довідалися, для чого потрібні бібліотечні каталоги та картотеки. Діти подивились цікаву виставу « Справжні друзі » лялькового театру книги « Буратіно ». Кращі читачі бібліотеки були відзначені заохочувальними призами. Всім дуже сподобалась цікава та пізнавальна екскурсія, про що свідчили слова вдячності від наших маленьких користувачів. Діти висловили побажання і надалі дружити з книгою та бібліотекою.

Яскравим флеш – мобом завершилось відзначення Дня бібліотек активними читачами  районної книгозбірні  для дітей. Хлопці та дівчата 7 – б класу Арбузинської ЗОШ № 2 ім. Т. Шевченка разом з класним керівником Панковою А.Ю. та бібліотекарями вийшли на алею парку, щоб запросити всіх перехожих до книгозбірні. Діти тримали в руках яскраві книжки та плакат « Нас об’єднує книга », запрошуючи  перехожих до бібліотеки, Агрономійська бібліотека – філія провела флеш – моб « Читати модно ! Читати престижно ! Читайте з нами ! ».  

В Благодатненській бібліотеці – філії було проведено літературно – музичний вечір « Свято хранителів мудрості », екскурсію по бібліотеці для  маленьких читачів та театралізовану виставу « Звірята лікують книгу ».

Всеукраїнський День бібліотек читачі Іванівської бібліотеці – філії відсвяткували в бібліо – кафе « Книжкова смакота ». Бібліогурманам пропонувалося вгамувати книжковий голод літературними делікатесами. А в меню були незвичайні страви: салат із приказок ( треба було скласти прислів'я з частин ); коктейль із загадок ( гравці змагалися у відгадуванні логічних загадок ); запіканка « Смак дитинства » ( ділилися враженнями про свої улюблені книжки ); Воок – фреш « Новинка » ( ознайомилися з новими надходженнями літератури до бібліотеки ).

В Садівську бібіліотеку на день відкритих дверей « Ласкаво просимо у царство книг » завітали учні початкових класів. Діти дізналися багато цікавих фактів про бібліотеку. До їхньої уваги був представлений відео – перегляд: « Як створювалась перша книга ? », « Хто був засновником першої бібліотеки на Київській Русі ».

Традиційно в Семенівській бібліотеці пройшов флеш – моб « Скажи книзі – так !!! ». Учні  відправились в бібліо – мандрівку « Книжкове царство – мудре господарство ». Діти ознайомилися з фондом, з новинками літератури, грали в  літературні ігри.

« Бібліотека – світ інформації, знань, успіху! » за такою темою у Всеукраїнський день бібліотек відбувся День відкритих дверей в Костянтинівській міській бібліотеці–філії. В цей день  відбулася мандрівка по бібліотеці учнями,проведено літературне змагання « Юні читайлики », літературна гра – вікторина « Будем більше ми читати, будем більше всіх ми знати », « Година дублера », під час якої читачі мали змогу замінити на робочому місті бібліотекаря та самі заповнити свої формуляри. Проведена бібліотечна мандрівка «Цікава знань доріжка – коли з тобою книжка». Діти ознайомились з бібліотекою, з історією виникнення книги, дізнались які бувають книги, порівняли сучасну книгу із старовинною.

 

 

« Дзвінке ім’я – Дніпрова Чайка »

Реве вітер серед плавні,

Верболіз ламає,

По Дніпрові, наче вівці,

Хвилі наганяє, –

 Наче вівці білорунні

В ревучій отарі;

Сивий місяць, наче чабан,

Виглядає з хмари.

« Дзвінке ім’я – Дніпрова Чайка », під такою назвою 15.09.2016 р. в Арбузинській районній бібліотеці для дітей пройшов літературний акорд: « Дзвінке ім’я – Дніпрова Чайка » присвячений 155 – річниці з дня народження Людмили Олексіївни Березіної – Василевської, поетеси, прозаїка,  драматурга. Відвідувачами заходу були учні 5-го класу ЗОШ № 1, разом з класним керівником Гричишниковою О.В.

Під час заходу  бібліотекар Ляпало Світлана розповіла присутнім про життєвий та творчий шлях поетеси, ознайомила присутніх із творами поетів – земляків, які ввійшли до нової збірки « Живлюща сила Ємигії ».

Із – захватом учні прослухали уривки з творів Дніпрової Чайки « Краплі – мандрівниці », « Дівчина – чайка », « Весна », « Як упаде сніг ».

Переглянувши мультимедійну презентацію « На крилах Дніпрової Чайки » та буктрейлери  по творчості Дніпрової Чайки, діти дізналися про дитячі та юнацькі роки письменниці і, щоб стати дитячим письменником, потрібно мати не лише талант, але й неповторний багатий внутрішній світ. В читальній залі оформлено книжкову викладку « Рядки, які дарують радість ».

З нагоди відзначення 2 вересня 2016 року 71-ї річниці закінчення Другої світової війни, в Арбузинській центральній районній бібліотеці та районній бібліотеці для дітей для користувачів Центрів вільного доступу до мережі Інтернет було запропоновано перегляд документального фільму « Друга світова війна ». Глядачі дізналися про основні періоди цієї страшної війни, як розпочалася, скільки людей взяло участь, на території яких держав велася війна.

Ми повинні пам’ятати, якою страшною трагедією була для українців Друга світова війна. Ця пам’ять робить нас сильнішими. Вона – запорука неминучості нашої перемоги сьогодні, бо той, хто захищає свою землю, завжди перемагає.

Також до уваги користувачів представлено книжкові виставки та викладки літератури « Подвиг безсмертний пам'ять нетлінна », « Війна немає забуття », які  допоможуть розібратися в подіях тих років.

 

«Книгу завжди поважаєм, бо ми змалечку читаєм»

Дитина, яка любить і вміє читати – щаслива людина, бо довколо неї завжди багато – багато розумних, добрих і вірних друзів. Друзі – це книги, які можуть чимало: допомагають у навчанні і самовихованні, збагачують знаннями, зміцнюють волю, пробуджують мрії. 2 вересня районна бібліотека для дітей гостинно відкрила двері для користувачів молодшого віку, де відбулося літературно – музичне свято « Книгу завжди поважаєм, бо ми змалечку читаєм ».

Весело і гамірно було в цей день в районній бібліотеці для дітей. Адже її відвідувачами стали учні першого класу НВК « Пролісок » разом з класним керівником Тищенко Л.М.

Бібліотекар Ляпало Світлана познайомила дітей з правилами користування бібліотекою, книгою, ознайомилися з прислів’ями. Діти відгадували загадки про книги, під час вікторини « З якої казки ? » діти вірно відповідали на запитання.

Крім того, на учасників заходу чекала зустріч з казковими героями: Королевою Книг, Незнайком, Буратіно та Лисичкою. А герої казок, які не змогли потрапити на наше свято, прислали свої телеграми, які діти охоче прослухали та відгадали їх.

Маленькі читачі показали хороші знання українських народних казок. 24 маленьких читачів поповнили кагорту шанувальників книги. Допитливі, цікаві, непосидючі хлопчики та дівчатка  прийняли участь у розгадуванні кросвордів і всі разом склали магічні слова « Бібліотека », « Читач », « Книга ».

Першокласники активно грали в  ігри « Попади в ціль », « Справний водій », « Хто швидше », « Передай іграшку », де виявили спритність, ерудованість та сміливість.

І на закінчення свята юні читачі дали обіцянку бережно ставитися до книги і дотримуватись правил користування бібліотекою. У читальній залі було оформлено книжкову викладку « Мої улюблені герої ».

« До країни знань мандруємо з книжками »

1 вересня на центральній площі селища Арбузинською центральною районною бібліотекою та районною бібліотекою для дітей було проведено флеш – моб « Книга – міст у світ знань »,  присвячений Дню знань, мета якого – залучення молоді та дітей до читання книги, як унікального носія інформації в допомозі шкільним наукам.

Діти із задоволенням переглянули книжкову викладку « До країни знань мандруємо з книжками »,  гортали сторінки книг, спілкувалися.Велику зацікавленість викликав у моберів огляд серії книг «Я пізнаю світ», які розповідають про історію України та інших країн, екологію, географію,цікаві та захоплюючі міста, в яких варто побувати– івсе це можна зробити за допомогою книги. Старшокласники зацікавилися енциклопедичними та довідковими виданнями на допомогу вивченню шкільної програми.

Читання книг збагачує життя, робить його більш цікавим і наповненим та допомагає пізнавати світ. Отже, новий навчальний рік розпочався на гарній ноті, сподіваємося, що кожен подальший день і для бібліотекарів, і для читачів буде  приємним і світлим.

Арбузинка відсвяткувала 25 річницю Незалежності України

Українці щедрі на таланти, здібні та обдаровані, якщо працювати – то до сьомого поту, якщо співати – то дзвінко, якщо творити щось, то неповторно захоплююче.

Арбузинська центральна районна бібліотека презентувала виставку декоративно – прикладного мистецтва « Незалежній вільній і єдиній Україні – 25 ».

На якій експонувалось близько трьохсот рукотворних виробів майстринь народного мистецтва району.

Різнобарв’я вишитих рушників, картин, ікон, вишиванок, серветок, доріжок оздоблює фольклорне містечко святкового дійства, кожна сільська рада представила кращі вироби своїх умільців.

Головним експонатом виставки є рушник Єднання, який розміщений був на центральній сцені заходу. Рушник, вишитий майстринями району до 70-річчя Великої Перемоги, є символом миру, злагоди та добра, які так нам зараз необхідні. Майстрині – це унікальні люди, які своєю одержимістю, працею та талантом збагачують духовність нашого народу. Акцентом виставки був герб і гімн – державні символи України, майстерно втілені у вишивці бісером Олександрою Рябухою.

Кетяги ( грона ) калини в сполучнні з пшеничним колоссям в гербі є ознакою щедрості й багатства української землі, добробуту народу. А рядки з державного гімну утверджують почуття єдності українців.

Українська пісня, український рушник, українська жінка – це три часточки єдиного цілого.

Українські рушники, вишиванки, картини, завіски, подушечки, вишиті хрестиком вишукані роботи майстринь Бєлік Тетяни, Сідень Валентини, Дейнеги Марії, дроздової Зої, Антоненко Ольги, Онищенко Катерини, Солощенко Людмили, Софійчук Ганни, Хілівнюк Лідії, Басич Любові, Дяченко Ніни, Кравченко Фаїни, Костик Гани.

Це витвори мистецтва які відрізняються своєю тематикою і яскравими кольорами, радують око і тішать серце глядачі виставки.

Набувають сучасної популярності картини та ікони вишиті бісером.

А скільки краси, любові, таланту, терпіння, ніжності й майстерності у виробах з бісеру майстринь Рябухи Олександри, Сідень Тетяни роботи які були представлені на виставці.

Сьогодні поки є небайдужі, талановиті люди, не піде у забуття мистецтво народних майстринь району: Шудри З.В., Сторожук А.Ф., Брашеван Г.Ф. ( Агрономія ), Телегіна Н.М., Толмачова З.С., Лаптєва В.О. ( Благодатне ), Столзенко Н.О., Телятник Л.П., Герасим А.Ю., Дубова Н.А. ( Воєводська ), Козинець І.З., Демиденко З.С., Ягніченко С.А., Деменко Н.В., Бузак Л.І., Савельєва Л.М., Нестер О.В., Саласкіна П.Ф. ( Іванівка ), Сизоненко Н.Ф., Черешня З.І., Колодінська В.В., Москаленко О.Я. ( Кавуни ), Білоцерківець В.В., Божко С.І., Колісніченко О.Ю., Андронатій Т.Л., Бочкарьова Ю.М., Куценко Л.І. ( Новоселівка ), Тодосенко О.М., Драна Г.М., ( Новокрасне ), Дорожанська Г.М., Тімкова Ю.В. ( Рябоконево ), Шутко О.П., Шутко Т.Ю., Кобець Л.А. ( Садова ), Пискун К.М., Лебедянець Н.Й., Лисенко О.В., Конотенко О.С. ( Семенівка ), роботи всих цих майстринь були представлені кожною сільською радою на святі.

Наше життя це біле полотно, на якому доля мережить свій візерунок. Тож нехай на полотні нашого життя переплітаються радісні, червоні, жовті, зелені, блакитні кольори і вічними будуть символи здоров’я, достатку, щастя, злагоди та миру в Україні.


« Моєї юності свята країна, моє життя й майбутнє – Україна »

Кожна людина любить свою Батьківщину, робить усе для процвітання рідної держави, для її слави,свободи і незалежності. 17 серпня до Дня Державного Прапора та святкування 25-ї річниці  Незалежності України Арбузинською районною бібліотекою для дітей було проведено літературно – музичну композицію: « Моєї юності свята країна, моє життя й майбутнє – Україна», на яку завітали маленькі користувачі з дитячого садочка  НВК « Пролісок ».

Бібліотекар Ляпало Світлана розповіла юним громадянам про історію становлення нашої держави, три основні державні символи України– герб, прапор і гімн, котрі мають давню й цікаву історію. Варто зазначити, що дітлахи не лише слухали, а й виявляли свою обізнаність, незважаючи на свій юний вік, у знанні символів України, звичаїв та обрядів нашого народу.  Під час гри « Назви ім’я», « Які ми», малеча показала свою ерудованість, спритність та сміливість. У виконанні Мар’ян  Сергія, активного користувача бібліотеки, прозвучав вірш про Україну.

З нагоди свята у виконані працівників Арбузинського РБК Петренка Олександра та Зайцевої Тетяни прозвучали музичні вітання–пісніпро Україну. На кінець всі учасники заходу долучилися до танцювальної композиції « Моя Україна». 

В центральній районній бібліотеці оформлено книжково–ілюстративнукомпозицію «Незалежна і єдина, наша ненька Україна!»

Живи і міцній, українська державо !

28 червня наша країна відзначає День Конституції. Саме 20 років тому в Україні було прийнято Основний Закон держави. Цей акт закріпив незалежність українського народу, зробив його справжнім володарем суверенітету. Конституція України – це не лише Закон законів, це – серце, ядро подальшого розвитку і вдосконалення суспільства. Вона увійшла в суспільне життя, як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності й соборності України.

Я українець. Є у мене право

На рідну мову та свою державу,

На гордий прапор золотисто–синій,

На щастя жити у такій країні.

Я українець. Право знати маю

Про тих, кого героями вважаю,

Що людство рятували від руїни,

Синів і дочок, гідних України.

Я українець. Хочу право мати

Завжди усе, що думаю, казати,

На незалежну та міцну державу,

На все, що гарантовано по праву.

Я українець. І моє це право

Любити землю горду й величаву,

Та дух свободи набирати в груди.

Я українець. Був ним, є, і буду!

Цими словами  Степана Завиташа, поета, який обожнює Україну, розпочалося 14 червня  літературно–музичнесвято «Любіть Україну!», присвячене 20-річчю прийняття Конституції України, на яке були запрошені діти з табору «Сонечко» при Арбузинській ЗОШ №1.

Коли таборяни зібралися в читальній залі Арбузинської районної бібліотеки для дітей, ніхто з них не знав наперед, чи буде їм цікаво. Бібліотекарі Середенко А.В. і Ляпало С.М. ознайомили дітей з історичними передумовами прийняття Основного Закону України, прослідкували шлях, пройдений нашою державою від Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції України. Ведучі заходу розповіли дітям, про те як «народжуються» закони, пояснивши, що Конституція надає рівні права та не допускає жодного насилля над людиною. Діти із задоволенням взяли участь у пізнавально– інтелектуальномумарафоні «Україна – єдина країна», який складався з 5 турів – «Моя держава – Україна», «Наша Україна – на планеті Земля», «Україно, Україно, славний край козаччини» та інші, який передбачав пошук 40 відповідей на запитання. У ході марафону було перевірено юних патріотів на знання літератури, історії, географії, біографії відомих людей і, звичайно, Конституції України. Діти поділились на 2 команди: «Козачата» та «Чемпіони». Присутні уважно слухали ведучих заходу, про що свідчить те, що вони на багато запитань зразу ж давали вірні відповіді. На решту ж запитань відповіді були знайдені безпосередньо у конкретних статтях Конституції України. Найактивніші учасники гри, а це: Сідень Діана, Мащак Маргарита, Бобок Богдан, Канчук Артем, Єгорова Єлизавета та  Антонюк Ігор за знання  історії України були нагороджені солодкими призами.

Артисти  районного Будинку культури Скок Олена, Зайцева Тетяна,Тищенко Лариса та юна артистка Єва  Мельниченко радували учасників заходу патріотичними піснями про Україну: «Як у нас на Україні», «За сонце, за небо» та ін.

В читальній залі бібліотеки була розгорнута книжкова виставка–перегляд«Оберіг нашої державності», де читачам була запропонована правознавча, історично–довідковата художня література. Виставка дає можливість зрозуміти, яким важливим і важким був процес створення власної Конституції та відображає найважливіші шляхи її становлення.

Доля і щастя народу та кожної людини залежить від того, якою буде Конституція, бо всі інші закони, розпорядження не повинні суперечити Конституції. Основному Закону України – Конституції– повинніпідкорятися всі, сумлінно виконувати все, що вимагає Закон.

По закінченню свята діти взяли участь у флеш–мобі«Конституція – основа моєї держави!»

Ми пишаємося своїми читачами і сподіваємося, що всі вони будуть щасливі в Україні, їхні права будуть захищені нашою Конституцією, і виростуть вони справжніми патріотами.

В майбутнє – здоровими !

Хто здоровий, той сміється

Все йому в житті вдається

Він долає всі вершини –

Це ж чудово для людини

В Арбузинській районній бібліотеці для дітей 7 червня для таборян ЗОШ №1 відбувся пізнавально – розважальний конкурс « Азбука здоров’я », на який були запрошені лікар – дерматолог Ковальова Є.О та лікар – стоматолог Піщанський В.Л.

На сьогоднішній день проблема проведення профілактичних заходів захворювань, як і раніше актуальна. Найбільш чутливим і відкритим для різних вірусів та інфекцій є дитячий організм в силу ще не достатньо розвиненого імунітету і низької опірності організму вірусно – мікробних атакам.  Саме проблемам профілактики інфекційних хвороб та хвороб ротової порожнини дітей і була присвячена зустріч користувачів бібліотеки з лікарями.

Під час бесіди учні дізналися про різні інфекційні захворювання та їх профілактику, про людський організм та його імунітет; що таке гігієна та як її дотримуватися. Лікар – дерматолог звернула увагу на основні правила профілактики інфекційних захворювань, на необхідність дотримання правил особистої гігієни та загартування. Євгенія Олегівна відповіла на питання учнів, яких було дуже багато та на різні теми.

В захоплюючій подорожі по Королівству Чистоти і Здоров'я читачі змогли зануритися в справжню казку. Адже їм на шляху зустрічалися самі незвичайні перешкоди, цікаві герої. Ласунка Тетянка звинувачує яблуко в тому, що у неї болить зуб, а зовсім не цукерки. Беззуба стара Баба Яга, у якої всього один зуб, прочитала дітям свої «Шкідливі поради», як не треба чистити зуби. Злісний Карієс приставав до дітей, і вчив їх поганих манер. Але добро завжди перемагає зло. Так і лікар–стоматологПіщанський Василь Леонідович, прогнав злісного Карієса, розповівши юним читачам, як правильно чистити зуби.

В ігровій формі ведучі заходу Середенко А.В. і Ляпало С.М. прокоментували корисні й шкідливі продукти для зубів і для організму в цілому. А далі учасники поділились на дві команди: « Чемпіони » та « Айболити » і змагалися в спортивних змаганнях, грали в гру на розвиток пам'яті « Збери пазли ».

Діти згадували прислів’я та приказки про здоров’я, відповідали на питання вікторини «Вірю – не вірю», в конкурсі «Заморочки з бочки» знаходили правильну відповідь із декількох запропонованих. І по завершенню всіх конкурсів вивели формулу здоров’я.

В ході заходу були використані різні форми роботи: книжкова виставка « Чи бути здоровим –вирішуєшти», відеоматеріали – мультфільми «Смішарики. Азбука здоров’я», «Как Масяня решил начать вести Здоровый образ жизни», презентація ток–шоу«Здоровий спосіб життя».

Дитинство – країна книжкових забав і розваг

В цей перший літній день по всій Землі

День захисту дітей святкують люди!

День дитинства, миру на землі,

Наше літо ніжиться в теплі.

В день дитинства – в селах, у містах

Розкривайся, пісне, на вустах!

Міжнародний день захисту дітей вважається одним із найстаріших міжнародних свят. День захисту дітей був ухвалений Міжнародною організацією жінок в листопаді 1949 року і відтоді відзначається кожного року 1 червня. Але в Україні це свято почали святкувати з 1998 року. Цей день діти відзначають традиційно гучними розвагами, іграми, дитячими святами.                   

Але Міжнародний день захисту дітей – не лише веселкове свято, ще і нагадування всім про необхідність захищати права юного покоління.

1 червня коллектив Арбузинської районної  бібліотеки для дітей прийняв участь у районному  святі до Дня захисту дітей, яке пройшло  на стадіоні «Колос». Для учасників свята бібліотекарі Середенко А.В. та Ляпало С.М. підготували розважально–ігровупрограму « Дитинство–цегомін веселий усюди».

Під час розважальної програми всі присутні стали учасниками театралізованого дійства, де головними героями були  розбишаки «Брехня» і «Забіяка», яких зачаклувала зла Фея. Завдячуючи  дітям  та  клоунам – «Смішку» і «Веселуну» героїв вдолося розчаклувати. Малюки відгадували загадки, брали участь у різноманітних конкурсах, співали дитячі  пісні. Гарний настрій подарували  дітям веселі ігри та цікаві ребуси. Найактивніші отримали подарунки. І вже під кінець свята Брехня перетворилася на Веселушку, а Забіяка на Реготушку. Також під відкритим небом  було оформлено розгорнуту книжкову виставку популярних дитячих письменників « Дитинства радісна пора », яка викликала інтерес у дітей та їх батьків.

На час літніх канікул, які тільки розпочинаються, дитяча книгозбірня підготувала для дітей із  шкільних оздоровчих таборів та користувачів бібліотеки багато цікавого – зустрічі з цікавими людьми, конкурси, розваги. На дітей чекають нові пригодницькі книги, фантастичні казки, цікаві журнали. У бібліотеці можна поринути у віртуальний світ Інтернет та світ он-лайн–ігорі спілкування, зайнятись творчістю в майстер–класах, переглянути мультфільми в бібліокінозалі,відпочити за цікавими та інтелектуальними іграми, взяти участь в конкурсах та розвагах.

Шановні жителі громади !

В читальній залі Арбузинської центральної районної бібліотеки з 30 травня по 15 червня 2016 року проходить експонування фотодокументальних стендів « Спротив геноциду » в рамках інформаційно – просвітницького проекту « Спротив геноциду », підготовлених колективом Українського інституту національної пам,яті.

Мета цієї виставки – ознайомити громадськість зі спротивом, який чинило українське суспільство, передусім селянство, сталінському режиму. Аналогів таких подій у світовій історії знайти важко, адже методом масового знищення людей був обраний голод. Виставка спростовує міф про відсутність опору українських селян більшовицьким грабіжникам напередодні та під час Голодомору. 17 стендів унікальних документів та фотографій, значна частина яких оприлюднюється вперше, розкривають масштаби спротиву, його форми і методи.

В рамках виставки представлений погляд на Голодомор з обох сторін трагедії: є копії звітів ҐПУ, уривки з таємного листування і закритих циркулярів влади, а також – листи і щоденники свідків Голоду. Фотографії селян–керівниківповстань, вилученої зброї, протоколи їх допитівсвідчать: опір був не одиничний, а масовий, і тривав роками.

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати цю виставку та ознайомитися з трагічними сторінками нашої історії.

Бібліотека для тебе, бібліотека для всіх

31травня 2016 року Арбузинська центральна районна бібліотека для дорослих та районна  бібліотека  для дітей гостинно відкрила свої двері перед громадою селища Арбузинка. На  творчий звіт про роботу за 2015рік до закладу завітали партнери бібліотеки, ті люди, з якими тісно співпрацюють працівники «царини книги» –представники влади, громадських організацій, соціальних служб, а також Університет ІІІ віку, активні читачі бібліотеки, представники Ради ветеранів, маленькі користувачі книгозбірні. Серед поважних гостей одвічні супутники бібліотеки, співавтори багатьох творчих імпрез, друзі в особі педагогічних колективів загальноосвітніх шкіл № 1та № 2, Арбузинського професійного аграрного ліцею та навчально–виробничогокомплексу «Пролісок».

До присутніх з вітальним словом звернулася начальник відділу культури, національностей та релігій Іваненко Валентина Петрівна, яка побажала працівникам бібліотеки процвітання, вдячних читачів, миру, всіляких гараздів та щиро подякувала усім партнерам за плідну співпрацю.

Під час відеопрезентації « Бібліотека і громада: шляхи співпраці » ведучі заходу Середенко А.В.,завідуюча відділом обслуговування РДБ і Онищенко К.А., бібліотекар відділу обслуговування ЦРБ розповіли про роботу бібліотек за минулий рік. Присутні дізналися про здобутки та напрацювання, перемоги та плани на майбутнє працівників бібліотечної справи. У цікавій формі почули про участь бібліотеки разом з читачами в районних та обласних конкурсах, акціях.

   Інформаційна цінність книгозбірні – універсальний книжковий фонд, який нараховує  майже 63 тис. примірників. Періодичні видання: це 55 найменувань газет та журналів. Кожний рік послугами бібліотеки користується близько 4 тис. відвідувачів різних категорій.

Бібліотека – цевеликий світ, де людина занурюється в інший вимір життя – світ, де панує творчість, спокій та доброзичливість, де вона може працювати, відпочивати та спілкуватися з друзями. Зі словами вдячності бібліотеці до присутніх звернулися голова районного літературного об’єднання «Дар» Поплавський В.Г.,активні користувачі бібліотеки Гридіна Л. О. і Ткаченко Н.М., місцева поетеса. Також слова подяки були висловлені спеціалістом Територіального центру соціального обслуговування Арбузинського району Неговорою О.О., головою районної ради ветеранів Аліфіренко Р.Я., головним спеціалістом Арбузинської районної ради Невертій О.М.

Взаємовідносини із засобами масової інформації – необхідна умова створення нового образу бібліотеки і привабливості її послуг. Найбільш ефективна співпраця – з місцевою газетою «Нове життя», яка регулярно друкує матеріали про бібліотечну діяльність. Ніколайко Л.І., журналіст часопису, дала високу оцінку роботи книгозбірні, завірила, що і надалі  жителі району зможуть читать на сторінках газети цікавий  матеріал про роботу Арбузинської ЦБС.

Не обійшовся цей день без подарунків. Рябуха Олександра Володимирівна, від імені дружнього колективу народних майстринь–вишивальницьсказала багато теплих та щирих слів   на адресу роботи працівників районної бібліотеки і подарувала  філіжанки до кави.

   І, звичайно, бібліотека не може існувати без читачів. Вони дуже різні, наші самі головні і самі строгі судді. Протягом року до нашої бібліотеки приходили читачі, які по-справжньому люблять читання і в століття комп'ютерних технологій зберігають вірність книзі. Ми дуже дорожимо ними.  Іваненко Валентина Петрівна, начальник відділу культури, національностей та релігій нагородила Подяками кращих читачів ЦРБ: Матвєєву Людмилу Миколаївну та ТищенкоЛарису Іванівну. Подяки в номінації «Найактивніші та творчі користувачі»– Ткаченко Надію Миколаївну, Сідень Валентину Василівну, Бєлік Тетяну Степанівну, Рябуху Олександру Володимирівну,  Дроздову  Зою Миколаївну. В номінації «Найактивніші  і творчі читачі районної бібліотеки для дітей» нагороди одержали Тищенко Вікторія, Печенюк Юлія, Тхір Роман, Ненько Дмитро, Степанова Вероніка. Подяки одержали Поплавський Віталій Григорович, Гридіна Любов Олексіївна, Ткаченко Надія Миколаївна. Невертій Олена Миколаївна, педагогічні колективи загальноосвітніх шкіл № 1та № 2, Арбузинського професійного аграрного ліцею, навчально–виробничогокомплексу «Пролісок», Територіального центру соціального обслуговування населення Арбузинського району.

Протягом зустрічі в бібліотеці вирувала дружня атмосфера, в першу чергу, завдяки юним талантам – цедитячий гурт ложкарів «Стукотки» та дитячий вокальний  ансамбль  « Промінчики» та працівників  районного Будинку культури, які виконували тематичні пісні і танок.

Увазі гостей було запропоновано перегляд книжкових новинок та періодичних видань, передплачених бібліотекою. В читальній залі були оформлені книжково– ілюстративнавиставка «Відкрий для себе рідний край» та викладка друкованої продукції бібліотеки«Сучасна бібліотека– простірідей».

Дякуємо користувачам бібліотеки,партнерам, колегам та однодумцям за те, що впродовж  минулого року вони були поруч. Без цієї співпраці, взаємодопомоги і щирого спілкування не було б таким насиченим, різноплановим та емоційним життя бібліотеки.

 Творчий вечір-зустріч з Миколаївськими письменниками « Літературні скарби Миколаївщини »

24 травня 2016 року в Арбузинській центральній районній бібліотеці відбувся творчий вечір – зустріч « Літературні скарби Миколаївщини » з Миколаївськими письменниками: Наталією Івановою, Світланою Бойчук, Вірою Марущак. На зустріч були запрошені вчителі та учні 9 – 10 класів Арбузинської ЗОШ № 2 ІІ – ІІІ ст. ім. Т.Г. Шевченка.

Віра Марущак провела творчу зустріч « Поетичні джерела рідного краю » з учнями 3-х класів НВК « Пролісок ».

В історії Миколаївщини є люди, життя і діяльність яких становлять славу нашої землі. Саме такими і є гості цієї зустрічі.

Наталія Вікторівна Ткаченко ( псевдонім Іванова ) —  блискучий організатор, людина творча та ініціативна. Їй, як директору Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва, вдалося об'єднати в єдиний колектив однодумців і таких же творчих особистостей, як і вона. 

У 2010 році у видавництві Ірини Гудим вийшла перша збірка « Все очень просто ». Окремий розділ в збірці – це пісні, створені в співавторстві з талановитим композитором і музикантом Олександром Сичьовим, заслуженим артистом України. До речі, Олександр Сичьов народився в селищі Луч. З 1999 року член літературного об’єднання « Зоря ». Збірка « На счастье » вийшла до друку у 2014 році, видавництво « Шамрай » ) під псевдонімом Наталія Іванова. Співавтор аудіоальбому пісень « Не отпускай » ( 2011 ), збірок пісень для дітей А. Олейнікової « Пролісок » ( 2011 ), « Диво – осінь » ( 2012 ), « Дружба » та « Вечірня тиша » ( 2013 ).         

Наталія Вікторівна переклала українською мовою баладу « Крапля меду » Ованеса Туманяна, видатного вірменського поета.

Творчо співпрацює з головою каракалпакських тюрків у Миколаївській області Б.М. Гаджиєвим. Готується до друку переклад українською мовою поеми « Гюльсанам – наме ».

Пісні на слова Н.В. Ткаченко ( Іванової ) ввійшли в шкільні підручники Л.М. Масол, Л.С. Аристова « Музичне мистецтво » для 7 класу « Жити щоб веселіш » та Л.С. Аристова, В.В. Сергієнко « Музичне мистецтво » для 4 класу « Наша вчителька ».

Кращий працівник галузі культури Миколаївської області у номінації « За вагомий внесок у розвиток літератури » ( 2013 ).  

Голова Миколаївського відділення Спілки письменників України Вячеслав Качурін зауважив: « Какие бы темы она ни поднимала в своем творчестве, главной чертой ее поэзии всегда остаются оптимизм и вера в светлые начала лирических героев ».

 Бойчук Світлана Василівна – миколаївська письменниця, краєзнавець, екскурсовод, член історико – краєзнавчого товариства « Золота тура », учасник Пушкінського клубу.

Її збірки – це нові перекази, легенди, спогади миколаївців про загадкові події і факти, різних історичних часів, які збереглися в народній пам'яті.

Автор книг « Таємниці історичних скарбів Миколаївщини », « Шановані незнайомці » відкрила сторінки маловідомих фактів про те, хто і в який час відвідав Миколаїв. Наприклад: Російські імператори були частими гостями міста. У роки Великої Вітчизняної війни до Миколаєва, на думку автора, приїжджав Адольф Гітлер, його відвідування було пов'язано з пошуком чаші « Грааля », яка була зображена на старовинному гербі Миколаєва.

Віра Іванівна Марущак – член Національної спілки письменників України, член Національної спілки журналістів України, авторка 10 книжок оповідань, казок, гуморесок, 4 підручників з журналістики, за активну творчу трудову діяльність нагороджена обласною культурологічною премією імені М. Аркаса ( 2002 р. ), за вагомий особистий внесок у розвиток співпраці України із закордонним українством має почесну відзнаку « За єднання українців у світі » ( 2011 р. ). В 2011 році В.І. Марущак отримала обласну премію, як кращий працівник галузі культури Миколаївської області в номінації « За вагомий внесок у розвиток літератури ». Нагороджена грамотами управління культури Миколаївської облдержадміністрації, Миколаївської обласної ради, Української та обласної бібліотечної асоціації, є лауреатом Міжнародного конкурсу культури і мистецтв « Слов'янські традиції » ( 2012 р. ). Відзначена дипломами « Золоте перо » у 2013 та 2014 роках, нагороджена обласною відзнакою до 200-річчя Т.Г. Шевченка, медаллю « Почесна відзнака » Національної спілки письменників України ( 2014 р. ), орденом княгині Ольги ІІІ ступеня ( 2014 р. ), Грамотою Верховної Ради України ( 2015 ).

 

Творча спадщина Іванової Н.В., Марущак В.І. Бойчук С.В. – це духовний скарб Миколаївщини. Своєю творчістю вони збагачують наші серця гідністю, честю, життєвою мудрістю, красою та любов’ю до рідного краю.

Флеш – семінар « Креативна бібліотека »

19 травня 2016 року на базі Кавунівської бібліотеки – філії для бібліотечних працівників Арбузинської централізованої бібліотечної системи відбувся флеш – семінар за темою «Креативна бібліотека». Присутніх привітав голова сільської ради Москаленко А.А., розповів про співпрацю з сільською бібліотекою та побажав плідної праці всім учасникам заходу.

В роботі семінару взяла участь начальник відділу культури, національностей та релігій Іваненко В.П., яка в своєму виступі наголосила, що бібліотекам необхідно постійно вдосконалювати свої знання та запроваджувати в практику роботи нові та різноманітні форми роботи та технології.

Учасники семінару прослухали повідомлення, одержали методичні поради з питань « Інноваційний пошук – основа розвитку бібліотек », « Креативність як внутрішній світ людини », взяли участь в дискусії « Моя бібліотека не « некреативна »», в показовому заході – бенефісі читаючої родини « Наше хобі – книга, і це – наше життя », ознайомилися з презентацією « Складові успіху: професіоналізм і креативність », з оглядом професійних видань « Бібліотека в сучасному форматі: професійні ідеї, сучасні проекти » та отримали домашнє завдання.

 

Ласкаво просимо до Європи разом із бібліотекою !

Наприкінці минулого року Українська бібліотечна асоціація оголосила конкурс для бібліотек на участь у проекті « Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках » за підтримки програми Європейського Союзу « Еразмус »+ ( Жан Моне ). В числі переможців цього конкурсу стала і Арбузинська центральна районна бібліотека.

В рамках реалізації Проекту, бібліотека отримала в користування електронний пристрій для читання PocketBook ( кишенькова електронна книга ), навчально-методичний посібник для бібліотекарів « Центри європейської інформації в бібліотеках: технологія створення та механізми популяризації інформації про ЄС та євроінтеграцію України », та літературу про Європу.

18  травня 2016 року в Інтернет – центрі Арбузинської центральної районної бібліотеки відкрито Пункт  Європейської інформації, на який були запрошені учні Арбузинської ЗОШ № 1, Університет ІІІ віку, представники громади та організацій.

В урочистому відкритті взяли участь начальник відділу культури, національностей та релігій Іваненко Валентина Петрівна та секретар виконавчого комітету Арбузинської селищної ради Федорова Юлія.

 Зокрема, Валентина Петрівна зазначила, що створення Пункту Європейської інформації наближає Арбузинщину  до Європи,який сприяє виконанню державної цільової програми євроінтеграції нашої держави, забезпечує вільний безкоштовний доступ відвідувачам та користувачам до інформаційних ресурсів про Європейський Союз та євроінтеграцію України, популяризує ідеї євроінтеграції України серед місцевої громади шляхом проведення інформаційних та культурно-просвітницьких заходів.

Ведучі заходу Степанченко С.В. та Онищенко К.А. розповіли присутнім про роль бібліотеки у інформуванні членів громад про Європейський Союз та євроінтеграцію, познайомили з основними напрямками роботи пункту, презентували електронну книгу PocketBook, на яку вже завантажено близько 50 ліцензійних книг про Європу та євроінтеграційний рух України, анонсували заходи в бібліотеці, присвячені Дню Європи.

Учні  10 класу Арбузинської ЗОШ № 1 розповіли  про своє бачення вступу України до ЄС, де об’єднавшись на основі спільних людських і демократичних цінностей, співпрацюють одна з одною, живуть у єдності та дружбі, зробивши світ кращим, досягнувши стабільності, миру та процвітання. А у виконанні учнів 5 класу звучали вірші та пісні про Україну.

Учасники заходу переглянули тематичне відео: «Подорож столицями Європи». Євромандрівка проходила на фоні яскравої, інформативної мультимедійної презентації.

Користувачі бібліотеки ознайомились з книжковими виставками « Українські барви Європи », та « Відкриваємо Європу разом », на яких були представлені наявні у книгозбірні документи з питань європейської  інтеграції.

З відкриттям в центральній районній бібліотеці Пункту європейської інформації та доступу інформаційних ресурсів сервісів мережі Інтернет з питань євроінтеграції та ЄС, надасть можливість оперативного та ефективного інформування жителів громади з питань європейської інтеграції, розуміння та збільшення кількості прихильників європейського вибору, роз’яснення користувачам різних категорій, молоді, людям поважного віку, всім жителям громади значимість та перспективи євроінтеграції, переваги європейських стандартів життя людей, майбутнього, як в захисті України, так й в її подальшому економічному та культурному розвитку, залучення молоді до активної творчої діяльності, виховання патріотизму, шанобливого ставлення до історії, культури, обрядів та традицій народів інших країн світу, зокрема Європи.

В подальшому Пункт європейської інформації сприятиме популяризації європейських цінностей, переконливому впливу на жителів місцевих громад щодо європейського вибору України, укріплення зв’язків між європейськими народами – пірнути в невичерпне джерело духовної культури нашого континенту.

Скористайтеся послугами Пункту європейської інформації в бібліотеці!

Наближайтеся до Європи разом з улюбленою бібліотекою!

Сміливо крокуйте в Європейську спільноту !!!

 

Шановні друзі !!!

19 травня  Арбузинська центральна районна бібліотека запрошує усіх на заходи в рамках регіональної акції « Бібліотечні сутінки ». Цього дня бібліотека буде відкрита для відвідувачів до 22.00.

Пропонуємо вашій увазі ряд цікавих та захоплюючих заходів:

  • свято « Україна вишивана », майстер клас « Все починається з вузлика »
  • бібліотечний квест « В країні BООKляндії » ( екскурсія по бібліотеці, ігри, вікторини ) 
  • бібліомікс « Галопом по Європі, або чи знаєте ви Європейських письменників »
  • вікторина « Чи знаєш ти, що… ? »
  • конкурс « Вгадай мелодію ! »
  • перегляд відеофільмів, спілкування в соціальних мережах
  • конкурс на краще селфі « Я в бібліотеці »
  • флешмоб « Читати – це круто »

Чекаємо Вас за адресою:

смт. Арбузинка, пров. Торговий, 17.

 

Бажаємо нових відкриттів та незабутніх вражень !

Запрошуємо всіх жителів громади !

В Центрі вільного доступу до мережі Інтернет Арбузинської центральної районної бібліотеки 18 травня о 11.00 відбудеться відкриття Центру Європейської інформації.

Можливість відкрити такий Центр бібліотека отримала завдяки перемозі у конкурсі для бібліотек за проектом УБА « Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках » від Української бібліотечної асоціації за підтримки Європейського Союзу ( програма « Еразмус + » ).

Проект передбачає активну роботу бібліотеки з популяризації знань про Європейський Союз та європейський вибір України, надання інформаційно – просвітницьких послуг мешканцям нашої  громади.

Центр надаватиме відкритий доступ до літератури з питань європейської інтеграції у друкованому та електронному вигляді, доступ до мережі  Інтернет. На відвідувачів чекають цікаві заходи про історію, культуру європейських країн.

Дізнатися більше про те, чим живе сьогодні Об’єднана Європа, як розвиваються стосунки України з ЄС, які європейські програми та ініціативи актуальні для українців зможе кожен, завітавши до  Центру Європейської інформації центральної районної бібліотеки.

Форум літераторів « Пам'ять про війну нам книга залишає »

17 березня поточного року в Арбузинській центральній районній бібліотеці відбувся форум літераторів « Пам'ять про війну нам книга залишає », присвячений 72-річниці визволення Арбузинщини від нацистських окупантів. На заході були присутні письменники – краяни, члени літературного об’єднання « Дар »: Кислиця Григорій Єфремович, Ткаченко Надія Іванівна, Поплавський Віталій Григорович, Петренко Олександр Вікторович, Ніколайко Людмила Іванівна, Кокошенко Галина Іванівна, Катриченко Наталя, а також були запрошені учні Арбузинського аграрного ліцею, студенти університету ІІІ віку, активні читачі і просто шанувальники українського слова. З привітанням до учасників форуму звернулася начальник відділу культури, національностей та релігій Іваненко В.П.

Захід розпочався поетичним набатом « З тобою, роде мій орлиний, іду дорогами війни ». Присутні ознайомилися з презентацією «З книгою в серці» по творчості чудового, талановитого поета, ветерана Великої Вітчизняної війни Івана Олександровича Брашевана.

Ведучі форуму Степанченко С.В. та Онищенко К.А. згадали теплими словами про прекрасного журналіста, цікавого співбесідника, гумориста Юрія Антоновича Кіпера, про авторів  прозових збірок та поезій Федора Дмитровича Куца та Григорія Тимофійовича Пластомака.  

Цих людей вже немає серед нас, але живе пам'ять про них, житимуть їхні твори, як продовження їхнього світогляду та творчості. Всі  присутні  увінчали їх пам'ять хвилиною мовчання.

Постійно на Skype – зв’язку була наша землячка, письменниця Марущак Віра Іванівна, яка презентувала нові свої видання.

На форумі декламувались патріотичні вірші у виконанні поетів та читців: Кислиці Ірини, Середенко А.В, Гридіної Л.О, звучали пісні у виконані Дроботуна О.М. на слова поета–землякаПетренко О.В.

У виконанні працівників районного будинку культури Петренко О, Подгородецької Т.,Тищенко Л. прозвучали пісні про Україну та рідний край. До уваги всіх учасників форуму була представлена книжкова виставка «Криниця рідного слова» по творчості письменників–земляків.

По закінчення заходу всі присутні стали учасниками флеш–мобу«Ми – українці,ми – за мир!».

Сторінки слави і безсмертя

Арбузинська районна бібліотека для дітей стала ініціатором проведення Skype – естафети пам'яті « Навіки пам’ять збережем » з нагоди відзначення звільнення Миколаївщини від фашистської навали.

17 березня перша віртуальна зустріч відбулася між читачами Арбузинської районної бібліотеки для дітей та читачами районних бібліотек для дітей смт. Братського, смт. Веселинове та міста Вознесенська.

Однією із жахливих сторінок ХХ століття стала Друга світова війна 1939 – 1945 рр., яка торкнулася і нашої країни. Саме під час цієї війни розпочалось довге і криваве протистояння наших співвітчизників за визволення своєї держави.

Ведуча заходу Середенко А.В. ( Арбузинська РДБ ) познайомила присутніх в залі та учасників по той бік екрану з героїчними сторінками історії Великої Вітчизняної війни. 32 місяці – з 1 серпня 1941 року по 31 березня 1944 року йшла на території Миколаївщини Велика Вітчизняна війна. Лилася кров, нищилися матеріальні і культурні цінності, духовні надбання народу. На бій ішли мобілізовані і добровольці, чоловіки, жінки і навіть діти, робітники і селяни, люди різних поколінь, національностей, професій. 957 днів і ночей наша земля була окупована гітлерівськими військами. У ці дні війна увірвалася в будинок кожного. Весь березень 44-го день за днем йшли операції по звільненню міст і районів області. 28 березня був звільнений і сам Миколаїв.

Визволення нашого регіону почалося зі сходу області, тобто з Братського району, першими вийшли на зв'язок братчани. Директор Братської районної бібліотеки для дітей Вініченко  Д.І.разом із своїми читачами розповіли про події 19 березня 1944 року, коли їх рідну братську землі визволяли від фашистської чуми.

Другими естафету прийняла Арбузинка. На захід присвячений 72-й річниці визволення Арбузинщини від нацистських окупантів були запрошені: Аліфіренко Раїса Яківна, голова районної ради організації ветеранів; Михайлик Надія Іванівна, вчитель історії Арбузинської ЗОШ ІІ-ІІІ ст. №2 ім. Т. Шевченко зі своїм онуком Коваленко Дмитром; Полянко Галина Венедиктівна, вчитель української мови та літератури Арбузинської ЗОШ ІІ-ІІІ ст. №2 зі своїм 8-А класом; Гридіна Любов Олексіївна, бібліотекар Арбузинської б/ф;

Алефіренко Р.Я. розповіла присутнім про початок Другої світової війни. Згадавши, що більшість чоловіків Арбузинки в перші дні німецько-радянської війни були примусово мобілізовані на фронт до складу Червоної Армії. З наближенням лінії фронту з села були евакуйовані в східні райони країни цінне майно, обладнання, техніка, колгоспна худоба. 5 серпня 1941 гітлерівські війська окупували Арбузинку. Німці примушували населення з ранку до ночі працювати в т.н. громадських господарствах. 733 юнаки і дівчата були вивезені на каторжні роботи до Німеччини. Мешканці Арбузинки всіляко саботували накази гітлерівців. Восени 1942 р. в Арбузинці була створена підпільна прорадянська організація, до складу якої увійшли Л.Б. Доценко, С.Б. Карпенко І.Л. Личкань, Н.К. Личкань, П.П. Шандра та інші. Підпільники здобували зброю, вели агітаційну роботу, писали і поширювали листівки. На чотирьох явочних квартирах вони переховували людей, яких німці мали намір відправити до Німеччини. Влітку 1943 р. організація готувалася встановити зв'язок з червоними партизанами, що діяли в лісах під Знам'янкою. Але підпілля було розкрито. Після звірячих катувань німецькі націонал-соціалісти розстріляли дев'ять комуністів, серед них Є.А. Кобузова, В.А. Курдасова, М.І. Лапко, Т.С. Саричева.

21 березня 1944 частини 57-ї армії (командувач генерал-лейтенант Н.А. Гаген) 3-го Українського фронту Червоної Армії на своїх багнетах повернули радянську владу в Арбузинку. У боях під селом Бузьким Арбузинського району загинув Герой Радянського Союзу І.А. Бондаренко. Він похований в Арбузинці.

На фронтах Німецько-радянської війни на стороні СРСР воювали 967 арбузинців, з них 519 втратилижиття в бою, 452 було надано радянські урядові нагороди. Командир танка І.А. Торжинський «за сміливий рейд у глибокий тил ворога, за мужність і відвагу, проявлені в боях проти гітлерівців», удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Г.В. Антоненко закінчив війну у званні підполковника, за ратні подвиги нагороджений орденами Вітчизняної війни 1-го і 2-го ступенів, Червоного Прапора, трьома орденами Червоної Зірки.

Все далі в історію відходять грізні і важкі роки Великої Вітчизняної війни. На щастя, родина Брашеван – Михайликбережно зберегла нехай не всю, але велику історію свого роду. Івана Олександровича Брашевана, ветерана Великої Вітчизняної війни в нашому селищі Арбузинка  знали всі… Людина ця була відома своєю активною життєвою позицією, усталеними поглядами і непересічним талантом поета. Його творчість  багатогранна. Ще з юних літ він перебував у полоні поезії. Він писав про рідний край, про школу, не минав соціальних проблем, але найбільше спогадів про бойових друзів, освячував пам’ять загиблих побратимів. Світ побачив 7 поетичних збірок поета.

До слова було запрошено Михайлик Н.І., доньку  учасника бойових дій, ветерана Великої Вітчизняної війни Брашевана І.О., яка розповіла цікаві факти із життя свого батька.

В березні 1944 року Іван Брашеван польовим військоматом був призваний до діючої Червоної Армії. В складі роти розвідників 223-ї стрілецької девізіїї визволяв Одещину, форсував Дністер. З автоматом на грудях пройшов через Молдову. У травні в розвідці боєм дістав кульове поранення в плече. Після госпіталю служив автоматником 1368-го стрілецького полку 416-ї дивізії 5-ї ударної армії. Визволяв Варшаву, Польшу. Пройшов роки війни від берегів рідного Бугу до рейхстагу, на стіні якого обгорілою паличкою, ніби древнім писалом, у травні 1945–рядовий п'ятої Ударної армії напише: «Тут був Брашеван з Новоселівки». Але до цього будуть кровопролитні бої, поранення, втрата друзів і невимовна туга за рідною домівкою.

Під час естафети у виконанні Петренко Маші, Ненька Дмитра, Виноградова Максима, Кулінько Марії і Гонтарюка Ігора ( учнів ЗОШ №1, ЗОШ № 2 та НВК «Пролісок»), Гридіної Л.О. звучали патріотичні пісні та вірші поетів-краян–І.Брашевана, О.Петренка.

Далі Skype – естафету пам’яті було передано місту Вознесенську. Присутнім про воєнне лихоліття на території Вознесенського району в роки окупації та визволення Вознесенщини   розповіла завідуюча дитячою бібліотекою КЗ «Бібліотечна мережа м.Вознесенська» розповіла  Радєва Галина Федорівна.

Останніми прийняли естафету веселинівці. В on-line режимі бібліотекар Веселинівської районної бібліотеки для дітей Наталя Володимирівна  Гончаренко  зазначила, що знаменна подія – 27 березня 1944р. стала результатом героїзму і жертовності веселинівців в ім’я утвердження миру на рідній землі, в ім’я волі та щасливого майбутнього. Усі ми – вічні боржники перед тими, хто кував Велику Перемогу і звільняв рідну землю від загарбників.

Ця зустріч в дитячих бібліотеках Миколаївшини, безсумнівно, залишила незабутні враження для всіх учасників заходу, адже, доки живе пам'ять про героїв в наших серцях, доти живе і наша країна, яку ми гордо називаємо – Україна!

По закінченню Skype – естафети пам’яті всі учасники заходу районних бібліотек для дітей   селищ Братського, Арбузинки, Веселинова та м.Вознесеннська взяли участь у флеш-мобі, створивши з частин вислову загальний салоган « Шана за подвиг, вдячність за мир! Слава героям !».

 

 

З Україною у серці

15 березня працівники Арбузинської районної бібліотеки для дітей відвідали районний центр соціальної реабілітації дітей – інвалідів.

Бібліотекар Середенко А.В. підготувала та провела майстер – класс по виготовленню оберегів « Єдина країна » та « Голуб миру ». Діти з добрим серцем та відкритою душею поставилися до цього завдання – ліпили квіти та впевнено писали слова, виготовляли « сердечка » та « долоньки » із солоного тіста, адже це обереги для воїнів. Діти щиро вірять у те, що ці сувеніри піднімуть настрій і створять свято для наших бійців на сході країни.

А ще діти навчилися робити паперових голубів. В усьому світі білий голуб вважається символом миру. Це птах всеземної любові та миру. По закінченню заходу дорослими разом з дітьми було проведено акцію « В дитячих долонях голуби бажання ». Всі від щирого серця побажали миру Україні та щоб воїни – односельці повернулися додому живими та неушкодженими.

 Від серця до серця

Російські сепаратисти зазіхнули на територіальну цілісність нашої держави. Схід України охоплений війною, справжньою, реальною. Україна відстоює свою державність і цілісність, виборюючи їх кров’ю. У кривавих боях народжуються нові герої, люди, які сьогодні творять історію своїми вчинками, віддаючи своє життя за вільну, єдину, незалежну Україну. Український народ вкотре доводе свою спроможність захищати власну державу. Адже Батьківщину, нашу Україну зламати не можна. Вона як птах Фенікс відроджується з попелу, стає міцнішою і сильнішою.

10 березня працівники Арбузинської районної бібліотеки для дорослих та районної бібліотеки для дітей на підтримку воїнів Арбузинщини, що знаходяться в зоні АТО, біля меморіального комплексу загиблим односельцям провели акцію « Герої – в наших серцях ».

Напередодні, учасники акції, учні 3-А та 3-Б класів НВК « Пролісок » ( класні керівники Фоменко Т.В. та Яковлева О.Т. ), хто вдома, хто в бібліотеці писали листи воїнам з побажаннями здоров’я, перемоги і скорішого повернення додому, малювали, робили паперових голубів – символів миру.

Ведучі заходу, працівники районної бібліотеки Середенко А.В. та Онищенко К.А. надали слово демобілізованому воїну АТО Горбенку Сергію Валентиновичу, який подякував школярам за їхні подарунки, запевнив, що дитячі листівки та обереги зігрівають бійців в холодних бліндажах та піднімають їх бойовий дух під обстрілами російсько – терористичних військ. Бійці носять їх біля серця, а суворі мужні бородані іноді не можуть стримати сліз і плачуть, коли читають листи.

Ніколаєнко Євгеній Анатолійович, заступник селищного голови, розповів, що неодноразово їздив зі своєю волонтерською командою на передову на схід України з гуманітарною допомогою – це продукти,теплі речі, засоби гігієни. А ці передані бійцям невеличкі подарунки третьокласників охоронятимуть українських воїнів від усього лихого, і є такими ж важливими для наших захисників, як і їхня зброя, адже любов та підтримка найменших українців – це стимул для перемоги.

Учасники заходу хвилиною мовчання вшанували героїв, що залишилися навіки на полі бою.

Бібліотечними працівниками району зібрано біографічні відомості, фотодокументи, записано спогади рідних, складено бібліографічні списки, які розміщено на книжково – ілюстративній виставці – панорамі « Герої рідної землі ». В Інтернет – центрі Арбузинської центральної районної бібліотеки можна переглянути мультимедійну презентацію « Хоробрі серця ».

Дякуємо вам, дітвора з 3-А та 3-Б класу і вашим « класним мамам » Ользі Тимофіївні Яковлевій та Тетяні Володимирівні Фоменко за участь в акції. Запрошуємо всіх бажаючих долучитися до доброї справи та підтримати бойовий дух наших захисників.

Уклін тобі, жінко !

Березень – перший місяць весни. Навесні народжується все прекрасне. З приходом весни оживають луки, ліси, поля, вся наша барвиста земля.

Як добре, що свято жінки у березні. Адже березень – це весна, сонце, надія ! Весна  переступить через снігові замети, озветься до нас радістю. Розтане сніг, відступлять морози, в серця постукає надія. Надія, що всі зимові негаразди, так як і зима, минуть, відлетять, і світ оновиться.

У переддень цього чудового весняного свята в Арбузинській районній бібліотеці для  дорослих та районній бібліотеці для дітей в рамках спільного краєзнавчого проекту « Бібліотека – територія мистецтва та творчості » 3 березня відбувся бібліотечний уїк-енд « Жінка – найчарівніше творіння Землі ! ».

Свято було присвячене Міжнародному жіночому дню 8 Березня, адже це свято половини людства, і ще й якої половини ! Найчарівнішої, наймилішої, найзагадковішої, найпрекраснішої,  доброї, ніжної, турботливої.

Жінка – це восьме диво світу, муза, яка протягом віків надихає поетів. Свої твори – лірику про кохання, жіночу вроду, вірність та материнську любов прочитали запрошені гості – Ткаченко Надія та Петренко Олександр – члени літературного об'єднання « Дар ».

Вже стало доброю традицією поповнювати творчий тандем талановитих людей Арбузинщини новими іменами. Вперше до бібліотеки завітали майстрині – вишивальниці Солощенко Людмила з Арбузинки та Савельєва Людмила із с. Панкратове.

Ведучі заходу Середенко Алла та Онищенко Ктерина згадали добрими словами генія українського народу, великого патріота України, її Пророка – великого Кобзаря, якому у березні виповнюється 202 роки. Пошана і вдячність наповнюють серця усього людства, бо Тарас Шевченко – не тільки співець України, він митець на всі часи, на всі віки для всіх людей на землі.

Запрошена гостя заходу Крижня Алла біля вишитого портрета Кобзаря ( робота Златової Лесі, смт. Костянтинівка ) зачитала уривок із поеми Т. Шевченко « Відьма ».

В читальній залі бібліотеки на виставці декоративно – ужиткового мистецтва « Кольори мого роду » експонувалось різнобарв’я вишитих картин, ікон рушників, сорочок, платтів, сумочок, торбиночок, серветок. Роботи виготовлені різною технікою вишивки – хрестик, гладь, бісер, кольорові стрічки. Кожна робота майстринь – своєрідний, неповторний та оригінальний витвір  серця і рук. Майстрині творять дива на полотні, які оживають українськими мотивами: калиною,трояндами, маками, волошками.

По закінченню свята, за чашечкою чаю, відбулася креатин – майстерня за участі Анни  Савети, Лесі Златової та Солощенко Людмили, які навчали маловідомим технікам вишивання тоненькими кольоровими стрічками та виготовленню на п’яльцях трьох – ярусних серветок з ниток.

Для всіх присутніх відбувся святковий концерт за участю солістів районного Будинку культури Зайцева Олега, Гордійчук Лариси та Тищенко Лариси.

В районній книгозбірні оформлено книжкову виставку « Велич Тарасового слова », на якій представлені найкращі, найновіші видання творів поета, деякі репродукції його картин, твори сучасників, які розкривають значення цієї видатної людини в історії української літератури та зв'язок творчості Великого Кобзаря з сучасністю.

 

Жінка. Мати. Берегиня

У дні весняного пробудження й оновлення землі вшановуємо Жінку ! Неможливо навіть уявити собі життя без тебе, чарівна, лагідна, щира на любов, Берегине Родинного вогнища, мудра наставнице, просвітнице душевного  спокою, доброти та злагоди !

 Дехто вважає, що людина похилих літ уже нікому не потрібна: вистачить лише заглянути до будинків пристарілих, де часто можна зустріти стареньких батьків чи матерів при живих дітях... Але це не так ! Старість сама в собі містить багато Божої мудрості та краси, а перед тими, хто молодший, ставить завдання: вчитися від старших життєвої мудрості, а також піклуватися про них. З настанням старості людина відчуває потребу опіки, підтримки, любові. Саме таку допомогу повинні надавати ми, християни, намагаючись дотримуватися закону любові до ближнього.

Напередодні 8 березня, Арбузинською районною бібліотекою для дорослих та Арбузинською районною бібліотекою для дітей в рамках акції милосердя « До кожної людини – з відкритим серцем » ( до Ювілейного Святого Року Милосердя ) в Територіальному центрі соціального обслуговування Арбузинського районну було проведено свято  доброти: « Жінка одвічна загадка природи », на яке завітали учні 3 – А класу НВК « Пролісок » на чолі з вчителькою Тетяною Володимирівною Фоменко. Ведучі Середенко А. В. та Онищенко К. А. ознайомили та розповіли підопічним центру про свято весни, про цінність жінки в суспільстві. У виконанні  дітей пролунали вірші: « Рідній бабусі», « Бабусині руки », « Люба мама, дорогенька » та пісні: « Росте черешня », « Про бабусю », « Свято мами ». В свою чергу для всіх присутніх підопічні Войнолович Надія Іванівна та Добриніна Марія Степанівна зачитали гуморески. Під час виконання танцю « Чики – чики » бабусі гучними оплесками підтримували дітей.

Для мешканців будинку пристарілих бібліотекар читальної зали провела бібліо - фреш періодичних видань " На меридіанах преси ".

На кінець свята діти подарували всім присутнім жінкам виготовлені власноруч листівки,  присвячені Міжнародному Жіночому Дню 8 Березня і побажали міцного здоров’я і щоб кожен їхній день був сонячним і радісним.

 

Україна – моя єдина країна

У кожної людини в житті є щось таке сокровенне, найрідніше, без чого вона не може уявити свого життя. Це – рідний батьківський край, де вперше дитиною побачила світ, ясне сонечко, дрібні сльозинки дощу на віконному склі, ріжок молодого місяця між міріадами зір, чисту зелену травичку і тисячі різних квітів, які радували серце своїм розмаїттям.

Любов до Батьківщини і любов до людей є два швидких потоки, які, об’єднуючись, утворюють могутню ріку патріотизму – таксказав В. Сухомлинський. 3 давніхдавенукраїнський народ вписує у скарбницю людства свою мову, свою музику, звичаї, культуру.

26 лютого в Арбузинській районній бібліотеці для дітей пройшов районний тур обласного конкурсу   розмовного жанру «Барви надії».

Метою конкурсу є розвиток та популяризація розмовного жанру, формування художніх смаків, виховання у дітей та молоді патріотичних почуттів на кращих зразках української культурної спадщини, збагачення репертуару високохудожніми творами класиків та сучасних авторів, залучення учасників до активної участі у культурному житті держави.

У цьогорічному конкурсі читцівдекламаторіввзяло участь 21 конкурсант із смт. Арбузинки та сел  Благодатне, Воєводське, Іванівка, Кавуни, Костянтинівка, Новоселівка, Новокрасне, Остапівка, Панкратове, Полянка, Садове, Семенівка.

Стало доброю традицією щороку відбирати кращі роботи, виплекані дитячими серцями та наповненими світлими ідеями миру, злагоди, любові до свого народу та вічної шани Кобзареві, та обирати кращих юних митців саме напередодні дня народження Т.Г. Шевченко.

Ведучими заходу ( працівниками районної бібліотеки Середенко А.В., Онищенко К.А. ) були зачитані патріотичні вірші українських класиків та сучасних поетів. З давніх – давен поезія для українців була, є і буде тією водою, що зцілює душу, вселяє віру і надію.

Знайомилися, оцінювали та підтримували кращих дітей – читців члени журі у складі: Іваненко Валентина Петрівна, начальник відділу культури, національностей та релігій Арбузинської районної адміністрації; Зайцева Тетяна Миколаївна, директор Арбузинського районного Будинку культури;Давиденко Михайло Володимирович, директор Семенівського Будинку культури;Пагер Світлана Володимирівна, художній керівник Арбузинського міського Будинку культури.

Учасники Конкурсу виборювали першість у таких вікових категоріях:

  • А категорія – 7 – 12 років;
  • В категорія – 13 – 18 років;
  • С категорія – 19 – 65 років.

Мелодійно, замріяно і щиро звучали патріотичні вірші Т. Шевченка, І. Русевича, П. Тичини, І. Бжешинської, І. Жук, П. Засенко, поетів – земляків М. Дзудзело, Лапчук, Г.Кислиці, гуморески П. Глазового із дитячих вуст, а уява малювала картини української природи та долі народу. Діти прийшли святково одягені, завдяки цьому конкурс перетворився на спражню поетичну феєрію.

За підсумками конкурсних прослуховувань журі визначило переможців:

  • І місце Кислиця Ірина с.Новокрасне
  • І місце Діку Карина с.Семенівка
  • І місце Почеха ТетянаСеменівка
  • ІІ місце Зубар Дарія с.Новокрасне
  • ІІ місце Тініченко Катерина с.Семенівка
  • ІІ місце Лобова Ірина с.Садове, Грицай Дар’я с.Садове
  • ІІІ місце Кудар Карина с. Любоіванівка

Іваненко Валентина Петрівна, начальник відділу культури, національностей та релігій підсумувала:

– Такі конкурси сприяють розвитку дитячої та юнацької творчості, виконавської майстерності учасників. Через популяризацію мистецтва художнього слова ми виховуємо у наших дітях патріотизм та любов до українського мистецтва, розкриваємо їх акторські здібності, знайомимося з творчістю поетів України.

Всі присутні хвилиною мовчання вшанували мужніх доблесних воїнів – односельчан, які воювали і полягли смертю хоробрих на буремному сході України та славних Героїв Небесної Сотні.

Журі відмітило високий професійний рівень виконавців та чудову організацію конкурсу, подякувавши бібліотекарям та директорам клубних закладів району за якісну та творчу підготовку конкурсантів.

 Сподіваємося, що наступного року конкурс читців збере ще більше юних шанувальників літературного слова, адже з кожним роком популярність та престижність районного конкурсу читців зростає.

Солов’їна, барвінкова, українська рідна мова

Наша рідна українська мова – одна з найбагатших і наймелодійніших мов світу. Її порівнюють з калиною, бо вона така ж красива, як народний, улюблений символ українців, її порівнюють зі співом солов'я, бо лине вона, як ніжна пісня співучого соловейка.

19 лютого в Арбузинській районній бібліотеці для дітей з нагоди відзначення Міжнародного дня рідної мови для користувачів бібліотеки пройшло Свято мови « Наша мова – пісня, і в словах – любов ».

Бібліотекарі розповіли дітям про те, що кожен народ повинен вчити, любити й шанувати рідну мову. Учні залюбки відповідали на питання мовознавчої інтелект–вікторини «Веселкова наша мова», конкурсами якої були «Клубок чарівних слів», «Передай далі».Діти брали участь в конкурсі скоромовок–спотиканок«Хто зможе повторити?» та поетичній п’ятихвилинці «Лунай величне наше слово».

В читальному залі бібліотеки розгорнуто книжково–ілюстративнувиставку «України мова калинова».

Користувачі  Інтернет–центру переглянули відео–презентацію«Рідна мова – духовнийскарб нації».

Заповітом для юних читачів стала настанова: «Бережім, шануймо, збагачуймо рідну мову. Хай кожне наше слово зігріває людей теплом, викликає посмішку і гарний настрій».

 

Поспішайте творити добро

Творіть добро, бо має бути так – Якщо ти добра від душі людина – Добро добром повернеться хоч як...

« Якщо птах не літає – відмирають крила, якщо людина не творить добро – відмирає серце », – так говорять у народі.

В Арбузинській районній бібліотеці для дітей в рамках соціального проекту « Занурення в доброту » відзначили День спонтанного прояву доброти. Учні 5 – 7 класів, разом з бібліотекарями дитячої книгозбірні організували в цей день акцію доброти та милосерддя. Адже кожному з нас завжди приємно отримати « серце любові, добра та поваги ». Та слід пам’ятати, щоб отримувати – слід подарувати таке ж « серце » іншій людині, при цьому не очікувати на вдячність !!! У цей день, втім, як і завжди, бібліотекарі зустрічали читачів привітними посмішками і приємними компліментами, а також пропонували їм взяти участь у вікторині « Якщо добрий ти – це    добре ». Користувачі бібліотеки з азартом згадували прислів'я, приказки, вірші та літературні твори, в яких доброта, чуйність і милосердя допомагають долати життєві перешкоди.

Тематична викладка літератури « Без добрих книг душа черствіє » була присвячена саме таким книгам. Родзинкою стала « Ромашка добрих справ ». Кожен читач вибирав собі пелюстка з добрим діянням, яке він міг би зробити, вийшовши з бібліотеки. Наприклад, погодувати бездомних тварин чи птахів, допомогти літнім людям, навести порядок в своєму дворі, сказати комплімент близькій людині…

У цей день всі читачі йшли з бібліотеки з хорошим настроєм і бажанням зробити добру справу, передати позитивний заряд оточуючим. Посланці доброти, а самє бібліотекарі дитячої бібліотеки поширювали доброту серед перехожих, спрямовану на безкорисні гарні справи, добрі вчинки, підіймали гарний настрій.

 Захід тривав один день, проте наслідком стало усвідомлення, наскільки щирі, добрі та відкриті арбузинці. Це приємно втішає, і є прикладом того, як один день може змінити, наповнити приємними моментами життя людей та громадську життєдіяльність селища.

 

Тренінг « Адміністративні послуги: спрощений доступ через бібліотеку »

Для бібліотекарів Арбузинської ЦБС на базі Центру вільного доступу до мережі Інтернет центральної районної бібліотеки був проведений тренінг в рамках проекту « Адміністративні послуги: спрощений доступ через бібліотеку ».

На захід була запрошена спеціаліст Центру надання адміністративних послуг Арбузинського району Блюдо Н.А., яка розповіла присутнім про роботу ЦНАПу; ознайомила з поняттям « що таке адміністративні послуги », Реєстр адміністративних послуг; провела практичні заняття, як звернутися за адміністративною послугою, відповіла на запитання присутніх.

Нові часи, нові Герої

Історія будь – якого народу містить періоди, дати, які є вирішальними і доленосними в його житті. Ми повинні пам’ятати і не забувати героїчні сторінки, коли проливали кров патріоти. Адже хто не знає минулого, той не вартий майбутнього.

В нас час в історію увійшла ще одна подія – Майдан, який став символом боротьби, символом утвердження прагнень до європейських цінностей у споконвічно європейській державі.

Минуло 2 роки від початку буремних подій на Майдані, коли тисячі патріотів стали на захист демократичних цінностей, прав та свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору. Борців Майдану об’єднало бажання жити у вільній країні із справедливим та світлим майбутнім. За ці ідеали на Майдані пролилася кров.

До роковин кривавих подій на Майдані та в підтримку воїнів АТО, в Арбузинській районній бібліотеці для дорослих та районній бібліотеці для дітей 18 лютого відбувся благодійний захід « Ні, не згине Україна ! », на який були  запрошені: Кошетар В.М., голова районної ради; Чмир С.М, директор дослідницько – виробничого господарства « Агрономія », депутат обласної ради, учасник подій Майдану з сім’єю, Доценко Володимир, який був активним учасником Майдану з батьками, учасники антитерористичної операції: Колінько Є., Ганчарюк О., Орловський О., Коваленко Г., Аркуша В.; Ткаченко Н.М., член районного літературного об’єднання « Дар ».

Віддати шану простим українцям, що стали учасниками Майдану та нашим бійцям, що воювали та воюють на сході України, прийшло чимало жителів селища: пенсіонери, вчителі та учні Арбузинського ПАЛ, користувачі бібліотеки.

На фоні відео – ролику та мультимедійної презентаціії « Євромайдан або Революція Гідності » ведучі заходу Онищенко К. та Кутовий Т. відтворили хронологію основних подій Майдану. Учасники заходу повернулися до подій Революції Гідності, спостерігаючи за кадрами документального відео, коли об’єднані поривом душі, люди встали за свободу та прагнення жити у незалежній країні.

Свою презентацію, присвячену подіям на вулиці Грушеського, Інститутській та Майдані Незалежності демонстрував учасник Майдану Доценко Володимир. Емоції, що викликав фільм переповнювали кожного з присутніх.

Яскравим виявом національно – патріотичних почуттів стало виконання під час заходу національного Гімну України, який заспівали разом всі учасники заходу.

Чмирь Сергій Михайлович поділився спогадами тих подій, коли разом з родиною будував барикади, підтримував майданівців матеріально, брав участь у народних віче в Києві.

На зустріч були запрошені учасники антитерористичної операції з Арбузинки та Кавунів. З побажаннями миру, добра та злагоди в родинах, звернувся до присутніх учасник АТО Ганчарюк Олег Вікторович.

Під супровід пісні « Пливе кача по Тисині », яка стала реквіємом за загиблими учасниками Революції гідності, присутні згадали та вшанували хвилиною мовчання мужніх доблесних воїнів, які воювали і полягли смертю хоробрих на буремному сході України та славних Героїв Небесної Сотні. Із рук в руки вони передавали запалену свічу, світло якої є даниною тим, хто навічно пішов   від нас, хто заради торжества справедливості жертвував собою.

Ведуча заходу Середенко А.В. зачитала патріотичного листа – звернення до учасників заходу від Палія О.В., голови Арбузинської РДА.

Голова Арбузинської районної ради Кошетар В.М. наголосив, що Революція гідності не тільки сколихнула країну хвилею нечуваного патріотизму, а і показала важливість національної ідеї.

В читальній залі книгозбірні заздалегідь було оформлено книжкову викладку « За Україну молюся », біля якої проводяться дискусії та надається історична довідка для дорослих та молоді про події тих днів.

Працівники районного Будинку культури та аматори сцени підготували до уваги присутніх тематичний концерт.

Дякуючи добровільним пожертвам всіх присутніх, на підтримку бійців АТО Арбузинщини вдалося зібрати 1150 гривень.

 

 Український проект бізнес – розвитку плодоовочівництва в Арбузинському районі

18 лютого в Арбузинській центральній районній бібліотеці відбувся партнерський захід: « Презентація Українського проекту бізнес – розвитку плодоовочівництва ( УПБРП ) та консультаційна сесія « Запитання до фахівця в сфері плодоовочівництва » за участю партнерів Благодійного фонду ЛАСКА, Миколаївського національного аграрного університету, Арбузинської РДА, районної ради та учасників дрібних та середніх фермерів району, власників особистих підсобних господарств, бібліотекарів району, які в рамках цього проекту взяли участь у конкурсі серед районних та сільських бібліотек Миколаївської області « Допоможи своєму односельцю стати учасником Українського проекту бізнес розвитку плодоовочівництва ».

 Із вступним словом до учасників заходу звернулася начальник відділу культури, національностей та релігій РДА Іваненко В.П., побажав плідної співпраці присутнім голова Арбузинської районної ради Кошетар В.М.

В ході заходу Людмилою Руденко – Кардаш, консультантом УПБРП, заступником голови правління Благодійного фонду ЛАСКА та  Купрієвич Ірини – консультанта УПБРП було презентовано « Український проект бізнес – розвитку плодоовочівництва », зазначена його мета,  можливості технічної допомоги для району.

Фермери району та власники особистих підсобних господарств мали змогу взяти участь у консультаційній сесії « Запитання до фахівця в сфері плодоовочівництва » за участі фахівця Миколаївського національного аграрного університету ( Нікітюк Н.В. ). Актуальними питаннями для  них виявилися питання аналізу грунту та підземних вод.

Із словами надання підтримки фермерським господарства району звернувся Коган С.Е., президент Асоціації фермерів та сільськогосподарських підприємств України.

На закінчення відбулося обговорення подальших кроків співпраці з УПБРП та підбиття підсумків партнерського заходу.

 Любов дає нам силу і життя

Любов, як сонце, світу відкриває

Безмежну велич людської краси.

І тому світ завжди благословляє

І сонце, що встає, і серце, що кохає

Людина починається з любові. А любов виростає з дитинства, лагідного дотику маминих рук і ласкавого маминого слова, з тихої колискової і веселки в небі, з квітки вишні і яблуні під вікном, бо в квітці і в дереві так багато добра до людини, щораз торкнувшись цнотливої дитячої душі, воно впродовж цілого життя зоріє.

Найромантичніше свято року – ДеньСвятого Валентина. Цього холодного дня навіть повітря сповнене любов’ю. Амури поспішають поєднати пари, почуття яких перевірені часом та допомагають зустрітись половинками, які загубились десь серед юрби. Адже саме кохання здатне розтопити кригу в серці й подарувати відчуття весни.

11 лютого в Арбузинській районній бібліотеці для дітей пройшло розважально – ігрове шоу « Нехай кохання править світом » для  учнів Садівської ЗОШ, членів гуртка « Літературне краєзнавство » ( керівник Кущова В.І. ). Ведучі свята Середенко А.В. та Ляпало С.М. ознайомили присутніх з історією свята, розповіли легенди про св. Валентина. Під звуки ліричної музики діти дарували одне одному романтичні компліменти, приймали участь у конкурсі « Склади серце » – діти писали чотиривірші – освідчення; « Назви пару » – шукали « літературні пари »; « Кулінарний »; « Знання – сила » – інтелектуальний конкурс та « Попелюшка » – хлопці із зав’язаними очима шукали черевичок для своїх « половинок ». Учасники заходу читали на пам’ять вірші класиків та сучасних поетів про кохання. Справжньою родзинкою свята були пісні на любовну тематику у виконанні солістів районного Будинку культури – Л.Тищенко, О.Петренко, Л.Гордійчук, О. Скок.

Яскраво прикрашена книжкова виставка «Кохання ніжні звуки» представляла літературу про кохання, дружбу, стосунки між хлопцем і дівчиною.

На прикінці заходу журі (головуюча Черешня І.В.,методист районного Будинку культури) нагородила «валентинками» учасників програми за такими номінаціями: « Найромантичніша пара »; « Найвеселіша пара »; « Найгарніша пара ».

День Валентина в дитячій бібліотеці пройшов в теплій і приємній атмосфері, подарував усім присутнім почуття радості і любові. А на згадку всім присутнім були подаровані « Валентинки ». Діти з цікавістю та захопленням переглянули відеоролики « Про кохання », « Любов у розумінні підлітків », щиро висловлювали свої думки щодо мужності хлопців і жіночності дівчат.

 Вони пройшли крізь пекло війни

9 лютого в Арбузинській районній  бібліотеці для дорослих та районній бібліотеці для дітей  відбувся вечір–зустріч«І час не вгамовує болю» з воїном–інтернаціоналістом,  офіцером запасу Анатолієм Григоровичем Михайленком. Діти із захопленням зустрічали гостя, який здавався для них легендою. Дійсно, перед ними стояла мужня людина з бойовими орденами та медалями, котрі тіснилися на його широких плечах. Анатолій Григорович розповідав  про страшні реалії війни, про кровопролитні бої наших малообстріляних солдат з завзятими душманами, про полеглих в боях друзів, побратимів. А душмани вміли і воювати, і стріляти. За словами афганця, мало хто з наших воїнів наважувався у нічний час просто неба запалити цигарку: куля душмана, котрий зі скелі чатував на вогник, за мить находила необачну жертву…

Ведучі заходу Середенко А.В. та Онищенко К.А. згадати про мужніх доблесних воїнів АТО, які героїчно воюють сьогодні, захищають рідну землю і кожного з нас, які воювали і полягли смертю хоробрих на буремному сході України… Їх ніколи не має забути жодне українське серце. Це Закерничний Олександр з Арбузинки, Альберт Атоян з Новокрасного, Андрій Шакула з Любоіванівки, Денис Плахотнюк з Благодатного. Сьогодні ми схиляємо голови перед пам’яттю загиблих земляків, воїнів–інтернаціоналістів, які не повернулися живими до батьківських осель. Це Дяченко Віктор з Благодатного, Кисельов Сергій з Южноукраїнська та Капацина Віктор з Костянтинівки.

Захід пройшов у теплій, невимушеній атмосфері.  Діти були схвильовані почутим, бо кожен у думках ставив себе на місце тих, хто загинув чи отримав звістку про загибель. Було поставлено безліч запитань: хлопці цікавились усім, що хвилює справжнього воїна. Присутні з великою зацікавленістю переглядали фотографії гостя, цікавились тими чи іншими подіями, закарбованими на світлинах.

На зустрічі прозвучали пісні про Афганістан у виконанні  учнів 11 класу ЗОШ №1 Виноградова  Максима та  Гонтарюка  Ігоря. Юнаки грали на гітарі та виконали пісні « Падала зоря», «Воины света». Соліст районного Будинку культури Олександр Петренко виконав пісню « Слово офицера».

В читальній залі бібліотеки оформлена книжкова викладка під назвою «Афганістан: історія та пам'ять», яку переглядали користувачі книгозбірні. В Інтернет – Центрівсі бажаючі мали змогу переглянути мультимедійну презентацію «Хоробрі серця» ( про односельців – воїнівАТО) та «Афган, прописаний у серці »  (про воїнів –інтернаціоналістів району).

Літературно – музична імпреза « Тетянин день у колі друзів »

У нашій традиції здавна повелося так, що ми дуже любимо збиратися в колі рідних і друзів, щоб щось святкувати. Ось і 25 січня, в день Тетяни і День студента в рамках спільного краєзнавчого проекту Арбузинської районної бібліотеки для дорослих та районної бібліотеки для дітей « Бібліотека – територія мистецтва та творчості » відбулося перше в цьому році засідання любителів і майстрів народної і літературної творчості селища літературно – музична імпреза « Тетянин день у колі друзів ».

Цього дня надворі розлютилася справжня завірюха, а в читальній залі бібліотеки від  різнобарв'я вишитих квітів стало затишно і тепло. Одна за одною рукодільниці викладали на виставку свої вишиті роботи. В  кожній  роботі – прослідковувалося відображення душі автора. Захід був присвячений квітам – оберегам та українському віночку. Жодного звичаю, жодного обряду у нашого українського народу не відбувається без віночка.

На свято була запрошена і молодь, учні Арбузинського професійного аграрного ліцею. Ведучі Алла Середенко та Світлана Степанченко привітали всіх Тетян заходу з іменинами, розповіли про його святкування,  запропонували учням ліцею веселі конкурси, загадки, вікторини. Члени журі, місцеві поети Надія Ткаченко та Микола Дзудзело, порадували присутніх своїми новими літературними доробками. Олександр Петренко, соліст районного Будинку культури, подарував усім Тетянам і гостям музичний подарунок. Ще всі присутні мали змогу ще раз пригадати або погортати сторінки української та зарубіжної класики, сучасні твори художньої літератури, де згадується ім’я Тетяна.

 

Учасниці об’єднання за чашкою чаю у невимушеній обстановці цікаво провели свій вільний час: спілкувалися, обмінювалися узорами вишивки, ділилися творчими ідеями, досвідом, кулінарними рецептами. Всі присутні ще раз мали можливість дізнатися про те, як багата  Арбузинська сторона талантами.

 

Свято єднання українських земель

22 січня 1919 р. увійшло до національного календаря, як величне свято – День Соборності України. Саме в цей день, на площі перед Софією Київською відбулась доленосна подія, яку плекали в серцях покоління українських патріотів: було урочисто проголошено злуку Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

Віддаючи шану минулому і акцентуючи увагу на проблемах сьогодення, 20 січня в  Арбузинській районній бібліотеці для дітей пройшов історичний екскурс « Соборність України в контексті Великої історії » для учнів 7 класів Арбузинської ЗОШ № 2 ім. Т.Г. Шевченко. Знаковій події було підготовлено історичну вітрину « І обнялися береги одного вічного народу ».

Ведучі заходу Середенко А.В. та Ляпало С.М. розповіли про історію цієї важливої події, ознайомили учнів із заходами та акціями, які проводять цього дня українці. Такими діями українці демонструють свою силу й волелюбність всьому світові, доводячи те, що Україна є цілісною Соборною державою.

Для користувачів бібліотеки був проведений коментований відео – перегляд « Ланцюг єднання скріпив Соборність », діти мали змогу побачити подібні акції за допомогою мережі Інтернет, зокрема: як люди в різних регіонах України й навіть за кордоном утворюють традиційні « живі ланцюги », які є символом єдності народу.

Під час заходу звучали патріотичні пісні у виконанні солістів районного Будинку культури Тищенко Л. та Петренко О.

Тож, нехай любов до Батьківщини й надалі згуртовує нас заради здійснення високої мети – добробуту, щасливого життя та процвітання Соборної незалежної демократичної України ! Бажаємо усім нам доброго здоров’я, єдності та миру, сил та мудрості у прийнятті правильних рішень, здійснення мрій.

« Ми словом творимо майбутнє »

В рамках проведення в 2016 році на Миколаївщині Року ювілярів літераторів краян та з метою національно патріотичного виховання молоді, вшанування памяті та популяризації творів літераторів краян, 21 грудня Арбузинська центральна районна бібліотека разом з районною  бібліотекою для дітей запросили на гостини до літературного кафе « Ми словом творимо майбутнє » письменників районного літературного об’єднання « ДАР » Віталія Поплавського, Григорія Кислицю, Надію Ткаченко, Галину Кокошенко, Наталію Катріченко. Глядачами заходу стали учні Арбузинського професійного аграрного ліцею та учні 7 – 9 класів Арбузинської ЗОШ № 1.

Захід розпочався мультимедійною презентацією « Письменники – ювіляри Миколаївщини – 2016 », під час якої всі присутні мали змогу ознайомитися з творчістю літераторів – краян: Е. Январьова, В. Бойченка, А. Топорова, М. Вінграновського, С. Черкасенка, Дніпрової Чайки ( Л. Василевська – Березіна ), К. Голубкової, О. Бердника, А. Харлановича.

А потім ведучі заходу запросили всіх до урочистої частини святкування ювілею  літературного об’єднання « ДАР » – храму слова на Арбузинщині, якому виповнилося вже 5 років. З нагоди свята голові літоб’єднання Поплавському В.Г. бібліотекарі вручили святковий коровай із запаленою святковою свічкою. Грамотами від Арбузинської селищної ради було відзначено літераторів Арбузинщини. Своїми віршами привітали місцевих аматорів пера Печенюк Юля і Катріченко Катя, члени літературної студії « Паросток », що діє при Арбузинській ЗОШ І – ІІІ ступенів №2 ім. Т.Г. Шевченка. Юні таланти залюбки продекламували власні патріотичні вірші. « Дарівці » у відповідь молоді читали свої творчі доробки про рідний край, історію, проблеми сьогодення.

Під час заходу запрошені вшанували хвилиною мовчання і увінчали пам’яттю корифеїв літературної спадщини Миколаївщини та Арбузинщини. 

В читальній залі було оформлено книжкову виставку « На хвилях поезії », де кожен присутній мав змогу ознайомитися з творчими добірками літераторів. Свої чарівні пісні подарував всім присутнім гурт « Калинонька » районного Будинку культури.

Такі зустрічі – це не лише знайомство з творчістю письменників, а й естетична насолода від безпосереднього  спілкування з ними, і звісно, заохочення до читання і книги...