Головна Адміністративні послуги Громадське обговорення Оголошення
Читацькі онлайн-посиденьки з Оленою Рижко.

24/11/2021

 

 

23 листопада відбувся восьмий літературний стрім, організований обласною бібліотекою для юнацтва в межах проєкту СмакBook від УІК. На читацькі онлайн-посиденьки з письменницею, експерткою підліткового читання, докторкою наук і викладачкою Оленою Рижко зібралися майже вісімдесят учасників – учнів і вчителів миколаївських шкіл №35 і 11, бібліотекарів, читачів з різних куточків області і всієї України.

Олена Рижко розповіла, що маючи в творчому доробку п’ять поетичних збірок і три романи, пристала на пропозицію видавця написати підліткову повість. Це був виклик, який вона прийняла. До написання книжки письменниця підійшла, як до дослідження серйозної наукової теми. Вивчала цільову аудиторію, спілкувалась з підлітками, розмовляла з вчителями, штудіювала підлітковий сленг, «висла» на форумах і навіть проводила «польові» дослідження. Вчилася дивитись і бачити, слухати і чути майже дорослих. Її дебютна повість «Дівчина з міста», як згодом і всі наступні, вийшла у “Видавничому центрі «Академія»” в серії «Про і для підлітків». Книжка стала успішною, а письменниця закохалась в підліткову аудиторію. За словами авторки, для підлітків писати складніше, але цікавіше: «Просто сказати про складне – це, ой, як непросто! Мусиш говорити з ними тією мовою, яка їм зрозуміла і цікава, і головне – не моралізувати!».

Письменниця зробила захопливий мінігайд своєю творчістю в жанрі янг едалт. Цікавий сюжет класичної шкільної повісті «Дівчина з міста» невдовзі матиме продовження, для поціновувачів детективного жанру – «Король Даркнету», «Мишоловка» попередить про небезпеки кіберпростору, «Ужалений зрадою» допоможе пережити втрату, а що «Знає тільки Мару», сподіваємось, невдовзі дізнаємось і ми, адже письменниця, хай-но лишень закінчиться сесія у двох вишах, де вона викладає, – одразу візьметься за написання сиквелу.

Всі книжки Олени Рижко, передусім, пригодницькі. В них поєднуються динамічний сюжет і набір поведінкових моделей, які можуть підказати юному читачеві зразки розв’язку проблем, поведінки, за наслідки якої вони готові нести відповідальність. Вигадані герої книжок Олени Рижко проживають справжні історії. Реальні ситуації з життя самої письменниці, історії, розказані рідними/знайомими і навіть випадковими людьми, описані на сторінках її книжок.

Відповідаючи на запитання, Олена Рижко щиро зізналась, що всі її книжки, як діточки, однаково дорогі серцю письменниці. Втім, «Знає тільки Мару» особлива в тому, що авторка долала особистий страх. Аби правдиво написати про дигерів, вона ходила на «залаз». Двічі спускалась у дренажні системи, перемагаючи себе і свою клаустрофобію. Її син – дигер зі стажем – став консультантом, альфа- і бета-рідером повісті, а також прообразом одного з героїв. Як і більшість сучасних українських письменників, Олена Рижко займається «менеджерінням», тобто сама собі менеджер і продюсер. Вона дуже сумує за докарантинними часами, подорожами і «живими» зустрічами з читачами. Поговорила про критику і хейт, про важливість взаємоповаги у відносинах письменник-читач і читач-читач.

На завершення зустрічі – традиційний мастрід. Письменниця підкреслила, що нині в українській літературі є багато крутих авторів і класних книжок, і порадила читати книжки серії «Про і для підлітків» «ВЦ «Академія», а також твори Володимира Арєнєва, Ольги Купріян, Анастасії Нікуліної, Валентини Захабури.

Всі події →